Bršlice kozí noha

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 28. 11. 2013, 21:47


Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria), známá též jako kerhák či kerhátek, je plevel z čeledi miříkovitých, který činí potíže zejména na zanedbaných zahradách. Mimo to jde o nitrofilní rostlinu prosazující se v podrostu smíšených a listnatých lesů, lužních lesů a stinných pasekách.

Obsah

Vzhled rostliny

Bršlice kozí noha vytváří rozsáhlou síť oddenků s vysokou regenerační schopností, které navíc slouží jako prostředek vegetativního rozmnožování. (Při rytí je třeba oddenky z půdy vybírat, jinak rostliny vyrostou znovu). Jde o vytrvalou rostlinu - první rok vytváří přízemní růžici listů a kořenový systém, další vyžene až 100 cm dlouhou dutou, hranatou a rýhovanou lodyhu, na konci chudě větvenou. Listy jsou 1× až 2× trojčetné, podlouhle vejčité a ostře pilovité. Lodyžní listy jsou střídavé. Květenství je uspořádáno do strukturovaného okolíku – terminální okolík a postranní okolíčky prvního řádu jsou složeny z oboupohlavních květů, okolíčky druhého řádu tvoří samčí květy. Květy mají asi 3 mm v průměru, okvětní lístky jsou bílé. plody jsou dvounažky.

Využití

Rostlina je využívána jako léčivá, sbírá se oddenek a listí. Obklad z listí má sklidňující účinek, používal se mimo jiné při dně nohou (viz jméno: dna = podagra) a dalších bolestivých onemocněních.

Použití v kuchyni

Rostlina má vysoký obsah vitamínu C a její listí bylo občas používáno na saláty a zeleninovou polévku

Externí linky