Bitva o Sevastopol

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 25. 5. 2012, 09:52


Bitva o Sevastopol
Konflikt: Velká vlastenecká válka
Eastern Front 1941-12 to 1942-05.png
Východní fronta 12/1941 - 5/1942
Trvání: 30. říjen 1941 - 9. červenec, 1942
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: Krym, SSSR
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: německé vítězství
Změny území: {{{Území}}}
Strany
Flag of Nazi Germany (1933-1945).png
Velkoněmecká říše
Flag of Romania.png
Rumunsko
Flag of the Soviet Union.png
Sovětský svaz
Velitelé
Adolf Hitler
Erich von Manstein
Stalin
Ivan Jefimovič Petrov
Síla
350 000 mužů 106 000 mužů
Ztráty
100 000 padlých, raněných a nezvěstných 11 000 padlých, 84 000 zajatých a nezvěstných
{{{poznámky}}}

Bitva o Sevastopol či Obléhání Sevastopolu – 30. října 1941 do 9. července 1942. Jednalo se o jednu z dlouhých bitev, která se nesmazatelně zapsala do dějin Velké vlastenecké války.

Obsah

Útok na Krym

Při postupu německých armád na jihu SSSR se stalo jednou z priorit obsazení Krymu a zejména největšího sovětského černomořského přístavu Sevastopol. Odtud ohrožovalo sovětské vojenské letectvo naftová pole v Rumunsku a námořnictvo zde mělo svoji tradiční základnu. Byl zastaven postup na Rostov na Donu a německá armáda se připravila k útoku na Krym. Ten byl zahájen přes Perekopskou šíji 24. září 1941. Po počátečním úspěchu se však německé jednotky dostaly do vlekoucích se bojů, které trvaly měsíc. Rudá armáda vrhla postupně do obrany všechna vojska, včetně záloh. Vzhledem k tomu, že Němci nasadili další dvě divize, podařilo se jim sovětskou obranu 28. října prolomit a postoupit až k Sevastopolu. Německý velitel Erich von Manstein vydal rozkaz i k dalšímu postupu na jih a východ Krymského poloostrova a postupně ho obsadil. Po obsazení Kerče provedly jednotky SS masakr, při kterém postřílely zhruba 15 tisíc tamních Židů.

Obléhání Sevastopolu

Poprvé Němci odstřelovali Sevastopol již 30. října 1941. K městu přicházely další německé jednotky, které ho z pevniny obklíčily. Od 11. listopadu docházelo k útokům motorizovaných a pěchotních divizí, ovšem bez úspěchu. Sovětská vojska posilovala neustále obranu a chystala se vzdorovat nepříteli. Na straně druhé byli z města evakuováni civilisté a ranění vojáci. 7. listopadu 1941 byla německým letounem He 111 torpédována sovětská sanitní loď Armenia, přičemž zahynulo přes 5000 osob. Po neúspěšných útocích začalo mohutné dělostřelecké bombardování, při němž Němci použili i 800 mm kanóny, jejichž náboje vážily 7 tun. Ovšem ani toto obránce města neporazilo. Němci podnikli několik útoků, při nichž obsadili část území, ovšem sovětskými protiútoky byli vytlačeni zpět. Aby sovětské velení získalo Krym zpět, byl zahájen útok v rámci Kerčsko-feodosijské operace, která však skončila pro Rudou armádu neúspěchem. Přesto však znamenala odlehčení pro obránce Sevastopolu, protože až do poloviny května vázala značné německé síly, které předtím tento přístav obléhaly. Po vítězství Mainsteinovy 11. armády se mohla jeho vojska znovu plně věnovat útokům na Sevastopol. Pokračovalo odstřelování těžkými děly a letecké bombardování. Počátkem června začali Němci podnikat i pozemní útoky a postupně pronikali do 1. pásma obrany. Ovšem zde je čekalo další pásmo betonových opevnění, o které byly rozpoutány krvavé boje. Ty trvaly prakticky celý měsíc. V důsledku postupu Němců postupně přestávaly dodávky po moři i evakuace civilistů a raněných. Sovětští vojáci se však hrdinně bránili i za cenu vlastního sebeobětování. 5. července odplula ze Sevastopolu ponorka, která evakuovala generála Petrova. To však bylo poslední plavidlo, které z přístavu odplulo. Zbytky sovětských vojáků, kterým rapidně ubývala munice, se ještě několik dní bránily, ovšem beznadějně. Většina z nich putovala do německého zajetí, několika málo z nich se podařilo proniknout z obklíčení a přidat se k partyzánům.

Město-hrdina

Po ukončení druhé světové války obdržel Sevastopol titul Město-hrdina.

Jednotky Osy v začátku útoku na Krymský poloostrov (30.9.1941)

11. armáda - Erich von Manstein

Jednotky účastnící se bitvy o Sevastopol na straně Osy (10.5.1942)

11. armáda - Erich von Manstein

Jednotky účastnící se bitvy o Sevastopol na straně SSSR

Přímořská armáda - Ivan Jefimovič Petrov

  • 2. střelecká divize -
  • 25. střelecká divize - , byla to původní divize z občanské války, kterou proslavil Vasilij Ivanovič Čapajev
  • 95. střelecká divize -
  • 172. střelecká divize -
  • 345. střelecká divize -
  • 386. střelecká divize -
  • 388. střelecká divize -
  • 40. jezdecká divize - , divize byla bez koní.
  • 7. brigáda námořní pěchoty -
  • 8. brigáda námořní pěchoty - P. Gorpiščenko
  • 79. brigáda námořní pěchoty -
  • ...a další blíže nezjištěné jednotky

Související články