Bitva u Penangu

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 21. 5. 2012, 00:41

Bitva u Penangu
Konflikt: První světová válka

Trvání: 28. říjen 1914
Naplánováno: {{{plánováno}}}
Cíl: {{{cíl}}}
Místo: U ostrova Penang, Malajsie
Casus belli: {{{příčina}}}
Výsledek: Německé vítězství
Změny území: {{{Území}}}
Strany
Russian Empire 1914 17.png Carské Rusko
Flag of France.png Francie
War Ensign of Germany 1903-1918.png
Německo
Velitelé
 ? Karl von Müller
Síla
lehký křižník a torpédoborec lehký křižník
Ztráty
lehký křižník a torpédoborec, 89+ mrtvých a 143+ zraněných žádné ?
{{{poznámky}}}

Bitva u Penangu byla námořní bitvou první světové války. Bitva se uskutečnila 28. října 1914 v Malackém průlivu a křižník Emden při ní potopil dvě spojenecké válečné lodě.

Ostrov Penang byl součástí britské kolonie a nachází se u západního pobřeží Malajsie, od kterého není příliš vzdálen. Největší město Penangu je přístav George Town. Na počátku první světové války byl tento přístav často používán spojeneckými válečnými i obchodními loděmi.

Na začátku války Německá východoasijská eskadra opustila přístav Čching-tao v Číně a vypravila se na strastiplnou cestu do německých přístavů, kam žádná z nich nedoplula. Během cesty zvítězila v bitvě u Coronelu a byla poražena v bitvě u Falklandských ostrovů. Na počátku plavby se od squadrony oddělil křižník Emden, kterému velel kapitán Karl von Müller. Úkolem Emdenu bylo přepadat britské obchodní lodě.

28. řijna 1914 připlul Emden k městu George Town, aby napadl přístav a lodě, které se v něm nacházely. Muller nechal postavit falešný komín, aby se loď podobala britským křižníkům. Jakmile vplul do přístavu, odhalil svoji pravou identitu a nechal vztyčit německou námořní vlajku.

Než se spojenecké lodě v přístavu vzpamatovaly, byl torpédován a potopen ruský křižník Žemčug. Na jeho palubě bylo 89 mrtvých a 143 zraněných. Francouzský torpédoborec Mosquet, který se vydal Emden pronásledovat, byl německou dělostřelbou rychle potopen.

Křižník Emdem ještě několik týdnů podnikal útoky na spojenecké lodě, kterých potopil celkem 30. Koncem října ho hledalo kolem 60 válečných plavidel a 9. listopadu byl v bitvě u Kokosových ostrovů potopen.

Kapitán ruského křižníku Žemčug baron Čerkasov, nebyl během útoku na palubě. Byl u své přitelkyně. Za to byl pro nedbalost odsouzen k 3,5 rokům vězení.