Agávovité
Z Multimediaexpo.cz
(+ Nový článek...) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 10. 12. 2013, 22:02
Agávovité (Agavaceae) je čeleď jednoděložných rostlin, zahrnující mimo jiné celou řadu známých pouštních a suchomilných botanických rodů jako například agáve či juka. Čeleď obsahuje přibližně 637 druhů v asi 23 rodech (záleží ale na taxonomickém pojetí).[1] Podle systému APG III už není čeleď uznávána a zástupci jsou včleněni v rámci podčeledi Agavoideae do čeledi chřestovité v širším pojetí (Asparagaceae s.l.).
Obsah |
Pojetí čeledi
Pojetí čeledi se v jednotlivých taxonomických systémech postupně měnilo. Ve starších taxonomických systémech byly občas do této čeledi řazeny i rody Cordyline a Dracaena, které další autoři řadí do oddělené čeledi dracénovité (Dracaenaceae), dnes je Dracaena často řazena do čeledi listnatcovité (Ruscaceae) a Cordyline do čeledi Laxmanniaceae. Bývá sem řazen také druh Hesperocallis undulata, dnes často řazen do samostatné čeledi Hesperocallidaceae. Tento druh společně s rodem bohyška (Hosta) byl řazen také do samostatné čeledi bohyškovité (Hostaceae). Rody bělozářka (Anthericum), Paradisea a Chlorophytum starší taxonomické systémy často řadily do čeledi asfodelovité (Asphodelaceae), popř. bělozářkovité (Anthericaceae).
Popis
Jedná se obvykle o vytrvalé rostliny, mohou být jednodomé nebo dvoudomé. Jsou mezi nimi i epifyty a rostliny stromkovitého charakteru. Listy jsou často v přízemní růžici či koncových růžicích, většinou přisedlé, jednoduché. Čepele jsou čárkovité, kopinaté, vejčité až eliptické, zvláště u některých sukulentů často ztlustlé a tuhé, často jsou sivozelené, se souběžnou žilnatinou. Okraje mohou být ostře zubaté, pilovité nebo celokrajné. Květy jsou v květenstvích, a to v koncových nebo úžlabních klasech, hroznech, či latách, někdy dosahuje květenství značných rozměrů (např. agáve). Květy jsou většinou podepřeny listeny, jsou šestičlenné. Okvětní lístky jsou volné nebo naspodu srostlé v okvětní trubku. Tyčinek je 3 nebo 6. Gyneceum je synkarpní, semeník svrchní nebo spodní, srostlý ze 3 plodolistů. Plodem je bobule nebo tobolka.[2][3]
Rozšíření čeledi
Čeleď je rozšířena ve velké části světa, zcela chybí v boreálních a arktických pásmech. Zástupci jsou rozšířeny v Evropě, v Asii, Africe, Severní i Jižní Americe a v severní Austrálii.[4] V ČR jsou domácí 2 druhy, a to bělozářka větevnatá (Anthericum ramosum) a bělozářka liliovitá (Anthericum liliago).
Rody agávovitých
- Agave
- Anemarrhena: jediný druh
- Anthericum
- Behnia: jedniný druh
- Beschorneria
- Camassia
- Chlorophytum
- Chlorogalum
- Dasylirion
- Echeandia
- Furcraea
- Hosta
- Herreria
- Herreriopsis
- Hesperaloe
- Lechuguilla
- Leucocrinum
- Manfreda
- Paradisea
- Polianthes
- Prochnyanthes
- Pseudobravoa
- Samuela
- Yucca
Reference
- ↑ http://www.mobot.org/MOBOT/Research/APweb/orders/asparagalesweb.htm#Agavaceae
- ↑ http://www.efloras.org/florataxon.aspx?flora_id=1&taxon_id=10019
- ↑ http://delta-intkey.com/angio/www/agavacea.htm
- ↑ http://www.mobot.org/MOBOT/Research/APweb/orders/asparagalesweb.htm#Ruscaceae
Externí odkazy
- Agávovité ve flóře Severní Ameriky
- Agávovité v L. Watson and M.J. Dallwitz (1992 onwards) - Čeledi krytosemenných
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |