Anatas

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 2. 1. 2014, 14:33


Anatas (Haüy, 1799), chemický vzorec TiO2 (oxid titaničitý), je čtverečný minerál. Je to jedna ze tří v přírodě se vyskytujících modifikací oxidu titaničitého. Další dvě jsou: rutil a brookit.
Název pochází z řeckého ánátasis – protažení, neboť jeho krystaly jsou více protažené, než tomu bývá u jiných čtverečných nerostů.

Obsah

Původ

Druhotný minerál vznikající přeměnou minerálů s obsahem titanu – v magmatických (granity, pegmatity, syenity, diority) a silně metamorfovaných horninách (ruly, svory). Protože je odolný proti zvětrávání, nachází se také v rozsypech.

Morfologie

Krystaly ve tvaru ostrých dipyramid, vzácně sloupečkovité nebo tabulkovité. Pseudomorfózy. Dvojčatí vzácně podle {112}.

Vlastnosti

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 5,5–6, křehký, hustota 3,9 g/cm³, štěpnost dokonalá podle {101}, lom lasturnatý.
  • Optické vlastnosti: Barva: (tmavo)modrá, žlutá, červená, hnědá až černá, vzácně téměř bezbarvý. Lesk diamantový, mastný, polokovový, průhlednost: prosvítá až neprůhledný, vryp bílý.
  • Chemické vlastnosti: Složení: Složení: Ti 59,94 %, O 40,06 %, příměsi Fe, Sn. Nerozpustný v kyselinách, před dmuchavkou se netaví.

Parageneze

Využití

Výjimečně jako drahý kámen.

Naleziště

Řídký výskyt

Citace

DUĎA, Rudolf; REJL, Luboš. Minerály. Fotografie Dušan Slivka. 1., české vyd. Praha : AVENTINUM, 1997. 520 s. (Velký průvodce.) ISBN 80-7151-030-0.  

Související články

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Anatas