Koleno
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 10. 8. 2009, 10:32
Koleno či kolenní kloub (articulatio genus) je největší a nesložitější kloub v lidském těle. Spojuje stehenní kost, holenní kost a největší sezamskou kost těla čéšku. Umožňuje pohyb dolní části nohy a tím chůzi.
Kolenní kloub se skládá v horní části z kloubní plochy stehenní kosti (femuru), která ve formě dvou výběžků (kondylů) působí jako dvojitá hlavice kloubu, ve spodní části pak z kloubní plochy holenní kosti (lat. tibia), která tvoří mělkou dvojitou kloubní jamku. Tvar a stabilita kloubní jamky je doplněna dvěma postranními poloměsíčitými chrupavčitými útvary - menisky (vnitřním - mediálním a vnějším - laterálním).
Kloub je dále stabilizován vazivovým aparátem:
- zkřížené vazy - přední zkřízený vaz (ligamentum cruciatum anterius) a zadní zkřížený vaz (ligamentum cruciatum posterius)
- vazy kloubního pouzdra - především postranními kolenními vazy a šlachou čtyřhlavého stehnního svalu v přední části
Další stabilizaci poskytují šlachy okolních svalů a jejich napětí.
Uvnitř kloubního pouzdra je synoviální tekutina, která snižuje tření při pohybu v kloubu a umožnuje transport živin k chrupavčitým strukturám uvnitř. Výchlipky kloubního pouzdra do okolí tvoří takzvané burzy, které v místech tlaku či tření působí jako ochrana proti mechanickému namáhání.
V přední části kolenního kloubu se nachází čéška (patella). Jedná se o sezamskou kost vzniklou osifikací části šlachy čtyřhlavého stehenního svalu. Úderem na čéšku se v neurologii testuje tzv. patelární reflex.
Koleno je důležitý kloub v lidské těle, který je vystaven velké zátěži. Velké zatížení může často skončit i úrazem. Následné léčení je velmi náročné a zdlouhavé a často vede k trvalému poškození kloubu.
Vyšetření kolenního kloubu endoskopickými metodami se odborně nazývá artroskopie.
Poškození kolena může znamenat i trvalé komplikace.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |