Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Kašťa
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 16. 2. 2011, 10:06
Kašťa (latinsky: Sassafras) je rod nižších dvouděložných rostlin z čeledi vavřínovité (Lauraceae).
Obsah |
Charakteristika
Jsou to dvoudomé opadavé stromy s jednoduchými střídavými listy. Čepele listů jsou narozdíl od převážné většiny ostatních příslušníků čeledi často výrazně laločnaté. Květy jsou jednopohlavné, v převislých řídkých vrcholových hroznech. Okvětí je nerozlišené, žluté, ze 6 plátků ve 2 kruzích, s krátkou trubkou. Fertilní tyčinky v samčích květech v počtu 9, ve 3 kruzích, přirostlé v ústí květní trubky. Staminodia chybí nebo v počtu 3. Samičí květy se 6 nebo 12 staminodii a jednoplodolistovým gyneceem s jedním vajíčkem. Plodem je tmavomodrá peckovice podepřená číškou. Plody, listy a kořeny obsahují vonnou silici, jejíž hlavním komponentem je safrol. Safrol může způsobit kontaktní dermatitidu, ve velkých dávkách je halucinogenní, byly zjištěny kancerogenní a hepatotoxické účinky. Rod má výrazně disjunktní areál rozšíření a jen 3 recentní druhy – jeden druh pochází ze Severní Ameriky, zbylé dva z Číny.
Zástupci
- kašťa bělavá (Sassafras albidum) - druh z východních oblastí Severní Ameriky. Dřevo za čerstva voní po fenyklu, je bledě až oranžově hnědé, trvanlivé, používá se na výrobu dýh, masivního nábytku a na soustružení.
- Sassafras randaiense - středně velký opadavý strom, endemit Taiwanu, součást stálezelených širokolistých lesů
- Sassafras tzumu - opadavý strom až 35 m vysoký, s rozsáhlým areálem rozšíření na území střední, východní a jižní Číny. Dřevo je používáno na výrobu lodí a nábytku. Kůra a kořeny jsou používány v lékařství k léčení poranění a revmatických obtíží.
Použití
Jeden z druhů tohoto rodu - kašťa bělavá (Sasafras albidum), lze použít v ČR jako okrasnou rostlinu. Zejména starší exempláře tohoto druhu jsou efektní solitéry.[1] V Severní Americe se používá také pro výrobu speciálního nealkoholického piva (root beer).
Literatura
- Wagerfuhr R. Dřevo. Obrazový lexikon. Praha: Grada Publishing, 2002. ISBN 80-247-0346-7
Reference
- ↑ HIEKE, Karel; PINC, Miroslav. Praktická dendrologie, díl 2.,. 1.. vyd. [s.l.] : nakladatelství SZN, 1978. 000128363.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |