Kadidlo

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)

Verze z 14. 4. 2011, 21:22

Nejkvalitnější kadidlo z Ománu v množství 100 gramů.

Kadidlo, neboli olibanum (anglicky: frankincense, hebrejsky: לבונה, levonah; arabsky: لبٌان, lubbān) je vonná pryskyřice, která se připravuje z tzv. klejopryskyřice. Získává se z kmene kadidlovníku (Boswellia), užívaná v kombinaci s myrhou a balzámem a při pálení vydává kořeněné aroma. Používá se často při různých náboženských obřadech i při meditacích. Užívání kadidel jako součást náboženského rituálu převzalo ve starověku východní, později i západní křesťanství.

Obsah

Historie

V nejjižnější části Ománu, dnešním Dafáru, se začal pěstovat kadidlovník pravý (Boswellia sacra) už ve starověku. Spolu s jinýmu vonnými esencemi se zrna této pryskyřice používala v kadidelnicích v chrámech po celém světě - v Egyptě, na Blízkém východě i v antickém Římě. Byl to velmi důležitý produkt pro náboženské obřady, v křesťanských chrámech se kadidlo k vykuřování používá i dnes. Římský spisovatel Plinius Starší v 1. století n. l. uvedl, že obchodování s kadidlem udělalo z obyvatel Ománu jedny z nejbohatších lidí světa. Kadidlo bylo ceněno více než zlato. V 2. století n. l. se už vyváželo přibližně 3000 tun kadidla za rok do Řecka, Říma a zemí kolem Středozemního moře.

Produkce

Kadidlovník pravý (Boswellia sacra), což je dvouděložná dřevina z čeledi březulovitých, produkuje vonnou klejopryskyřici, která se průběžně sbírá jako kadidlo. Získává se nařezáváním kůry kmenů. Zaschlé výrony mají tvar kulovitých hrudek, zrn nebo krápníčků. Významnou složkou kadidla jsou triterpenické kyseliny boswelliové. Používají se do nakuřovacích prášků i do zubních past, náplastí a mastí. V arabské lidové medicíně a u beduínských kmenů je kadidlo hojivým prostředkem. Parfém Amouage je nejdražší vůně na světě a připravuje zejména z kadidla, které je pro Omán typické, a z dalších 120 přísad. K hlavním vývozcům patří Somálsko, sev. Etiopie a jih Arabského poloostrova.

Související články

Externí odkazy