Glam metal

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 20. 4. 2014, 10:05

Broom icon.png Tento článek potřebuje úpravy. Můžete Multimediaexpo.cz pomoci tím, že ho vylepšíte.
Jak by měly články vypadat, popisují stránky Vzhled a styl a Encyklopedický styl.
Broom icon.png



Glam metal je podžánr heavy metalu, který se objevil na přelomu 70. a 80. let. Často je také uváděn jako Hair Metal a Pop Metal. V Vyznačuje se hedonistickými texty, které se zaměřují na sex, ženy, alkohol a drogy. V hudbě se většinou jako kytarový efekt používá distortion, rychlá sóla, tvrdé údery bicích a jako doplněk baskytara. Také obsahuje prvky klasického (často zjemněného) heavy metalu a popové muziky. Styl oblékání má napodobovat prostitutky. Roztrhané punčochy, make-up ; i muži si dávají rtěnku a používají sprej na vlasy. Mezi nejznámější představitele patří kapely, Def Leppard, W.A.S.P., Poison, Mötley Crüe, a Twisted Sister.

V letech 1981/1984 bylo několik významných alb, která ztvořila tvar žánru, a změnu kurzu hudby během osmdesátých let. Byla mezi nimi tato alba:

Skupiny, které již byly dlouhodobě zavedeny v heavy metalové a hard rockové hudbě, byly v sedmdesátých letech paradoxně ovlivněny glam metalovými kapelami a začaly experimentovat se žánrovou stylovostí. Příkladem je album od Kiss Lick It Up. Koncem osmdesátých let potom mnoho jiných skupin vystupovalo podobně jako Alice Cooper v roce 1989 s albem Trash, a albem od Aerosmith Permanent Vacation, či Whitesnake s jejich albem z roku 1987, které uvedlo velice úspěšný hit Here I Go Again. Během glam metalové éry vydali Judas Priest v roce 1986 album Turbo a aby udrželi krok s dobou, akceptovali pestřejší a barevnější image a přidáním syntezátorů dali své hudbě větší pocit opojení.

Druhá vlna (1985-1991)

Střední 80. léta byla definována dvěma oddíly. Na normální straně byly skupiny jako Bon Jovi, jejíž album Slippery When Wet mělo obrovský úspěch v Top 40 rádiích a MTV, stejně jako Europe se singlem "The Final Countdown" byli hitem číslo jedna v 26 zemích; skupiny v tomto stylu byly a stále jsou popisovány jako Pop Metal. Podobné kapely včetně Firehouse a Winger byla plochou v další části tohoto desetiletí.

Los Angeles podporovalo více ostrovní scénu kolem Sunset Strip od roku 1984-1985. Toto hnutí se nakonec plodilo kapely jako Poison, Faster Pussycat, London, a L.A. Guns.

Jiné skupiny, které byly spojeny s tímto stylem, přišly i z Hollywoodu, jako např. Cinderella, Britny Fox, jako i některé skupiny z Philadelphie jsou hlavním příkladem. Také v polovině 80. let Styper přinesl křestanské texty ke Glam Metalu, takže Christian Metal byl také populární v procesu.

Druhá vlna glam metalu dokázala být nejvíce komerčně úspěšná pro žánr jako celek, a těšila svůj rozšířený úspěch během 80. let, ale kapely se občas ocitnou na špatné straně kritiků a některých částí hudebního průmyslu.

Některé z hlavních alb od 1985-1991 byly:

  • Mötley Crüe - Girls, Girls, Girls
  • Ratt - Invasion of Your Privacy
  • W.A.S.P. - The Last Command
  • Poison - Look What the Cat Dragged In
  • Cinderella - Night Songs
  • Stryper - To Hell with the Devil
  • Bon Jovi - Slippery When Wet
  • Def Leppard - Hysteria
  • Europe - The Final Countdown
  • Whitesnake - Whitesnake
  • Mötley Crüe - Dr. Feelgood
  • Bon Jovi - New Jersey
  • Winger - Winger
  • Poison - Open Up and Say...Ahh!
  • Warrant - Cherry Pie
  • Mötley Crüe - Theatre Of Pain
  • Skid Row - Skid Row

Pozoruhodný příklad přišel v roce 1987 s vydáním alba od skupiny Mötley Crüe Girls, Girls, Girls.

Před založením Soundscan v roce 1991, alba grafu Billboardu byla kombinace zpráv od maloobchodníků, velkoobchodníků, a dalších filmových profesionálů, spíše než na skutečných prodejů alba.

Jako kapela na související týden MTV v Rock týdnu, Girls, Girls, Girls vyšplhalo se až na 2 na grafy vývěšení tabule, takže to bylo ve skutečnosti nejvyšší prodávané album tohoto týdne.

Nicméně profesionálové dali extra váhu s Whitney Houston a jejího druhého alba, které jí umožnilo udržet první příčku. Skupina je názoru, že průmysl jednoduše nedovolí jejich album držet na 1. místě. Skupina Mötley Crüe nakonec dobyla první příčku s jejich dalším albem Dr. Feelgood, které se stalo nejlepším albem jejich kariéry.

Glam metal pokračoval v růstu svých fanoušků, jak postupovala 80 léta. Def Leppard v roce 1987 s albem Hysteria plodilo sedm úspěšných singlů, a nakonec se prodalo více než 12 milionů kopií v USA.

Toto se později stalo jedním z nejpopulárnějších Hairmetalových alb všech dob, je jedním z nejpopulárnějších alb v 80 letech.

Poison a jejich druhé album Open Up and Say...Ahh! plodilo uspěch např. jejich Power Balladou Every Rose Has It's Thorn a nakonec prodala 8 milionů kopií po celém světě s jejími dalšími hity z alba.

Skid Row vydali svoje stejnojmenné debutové album, mělo tvrdší zvuk než mnoho jiných kapel v tomto bodě.

Guns N' Roses změnili směr glam metalu v roce 1987. Jejich hudba byla více hardrocková s prvky blues-rocku, zatímco drželi některé znaky z glam metalu.

Měli velký uspěch díky skladbám jako Sweet Child O' Mine, Welcome to the Jungle, Paradise City a prodali miliony alb.

Další kapely, které vznkly kolem tohoto času s podobnými hudebními styly jsou Faster Pussycat, L.A. Guns, Roxx Gang a Dangerous Toys.

Podobná hnutí se také objevila v Lonýně přibližně ve stejnou dobu. Stejne jako Guns N' Roses byly tyto skupiny silně ovlivněny rock & rollem a punk trockem. Jako Hanoi Rocks, kapely byly z tohoto anglického hnutí jako jsou Dogs D'Amour, London Quireboys nepovažovali se bohužél za Metal, ale Rock & Roll, ale jsou někdy nesprávně přiřazovány k Glam metalu.

Během dnešní doby se Sleaze/Glam Metal vrátil trochu díky Buckcherry a Brides of Destruction, později vrátili rysy hudby členové některých Glam metalových skupin jako Nikki Sixx a Tracii Guns.

Novější kapely jako Vains of Jenna, Backyard Babies, Hardcore Superstar a Red Star Rebels také začínali získavat mnoho uznání tohoto stylu.

Externí odkazy