Elektrozavodskaja (stanice metra v Moskvě)

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Výrazné vylepšení)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 16. 5. 2014, 13:11

Nástupiště stanice po rekonstrukci (2008)

Elektrozavodskaja (rusky: Электрозаводская) je stanice moskevského metra na Arbatsko-Pokrovské lince.

Charakter stanice

Elektrozavodskaja je konstruována jako podzemní, trojlodní stanice se sedmi páry prostupů, zkrácenou střední lodí a jedním eskalátorovým tunelem, vedoucím do povrchového vestibulu čtvercového půdorysu s kupolí. Postavena byla v první polovině 40. let 20. století, cestujícím slouží od 15. května roku 1944 jako součást úseku BaumanskajaSemjonovskaja. Je jednou z nejznámějších stanic celé sítě metra, denně ji využije kolem 45 tisíc lidí.

Známá je hlavně díky kruhovým světlům, umístěným ve střední lodi stanice, kterých je celkem 318. Kromě toho v bočních lodích je osvětlení zajištěno zavěšenými lampami a lampami na stěnách.

Hlavním tématem pro její architektonické ztvárnění byl výzkum a rozvoj elektřiny, protože nedaleko ní se nachází elektrárna. V podzemních prostorech se nacházejí portréty průkopníků elektrotechniky, jako jsou například William Gilbert, Benjamin Franklin, Michail Lomonosov, Michael Faraday, Pavel Jabločkov a Alexander Popov. Na bílých mramorových sloupech, které se nacházejí na rozhraních jednotlivých lodí jsou pak vyobrazeni rolníci, stěny za nástupištěm a některé stěny ve vestibulu jsou obložené mramorem červeným, původem z Gruzie. Architekti stanice získali za ztvárnění Elektrozavodské státní cenu SSSR.

Od 19. května 2007 je vestibul stanice uzavřen, a to i s eskalátorovým tunelem. Důvodem je rekonstrukce a výměna eskalátorů. Během rekonstrukce vlaky projíždějí stanicí bez zastavení, vzhledem k tomu, že Elektrozavodskaja má jediný vestibul a cestující by nemohli vystoupit[1].

Reference

  1. Oficiální informace na stránce provozovatele metra (v ruštině)

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Elektrozavodskaja (stanice metra v Moskvě)