Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Elektrický generátor
Z Multimediaexpo.cz
m (1 revizi) |
m (1 revizi) |
Aktuální verze z 19. 5. 2014, 23:39
Elektrický generátor je elektrický stroj, sloužící k přeměně jiných druhů energie na energii elektrickou.
Nejčastěji se jedná o rotační respektive točivé stroje, které využívají točivého magnetického pole a cívek, ve kterých se indukuje elektrické napětí. Tyto stroje se používají jako generátory nejvíce, jelikož mohou být dimenzované na velmi velké výkony a navíc jejich učinnost je dobrá. Skladají se z rotoru a statoru, kdy obyčejně rotor vytváří točivé magnetické pole a ve statoru jsou umístěny cívky, ve kterých se indukuje elektrické napětí.
Druhy rotačních elektrických generátorů
- alternátor - Vytváří střídavý proud, nemá komutátor, z čehož plyne menší poruchovost a snadnější údržba.
- dynamo - Vytváří stejnosměrný proud, usměrnění probíhá v komutátoru. Dříve se hojně používalo například v automobilech, dnes ale nemá již velké využití, jelikož alternátor má oproti němu poměrně podstatné výhody a v dnešní době, kdy již diodové usměrňovače zvládají usměrňování velkých proudů, jsou poměrně levné a málo poruchové, není žádný problém usměrnit střídavý proud z alternátoru a tak vyrobit proud stejnosměrný.
- unipolární generátor - napětí vzniká mezi středem a okrajem desky, rotující v magnetickém poli
Jako generátor střídavého proudu může být použit i jakýkoliv asynchronní motor, který má výhodu jednoduchosti (nemá napájený rotor pomocí kolektoru jako synchronní generátor) ale má oproti němu o něco menší účinnost, proto se používá zejména v malých elektrárnách.
Jiné druhy generátorů
- radioizotopový termoelektrický generátor - využívá termoelektrický jev, teplo je získáváno radioaktivním rozpadem. Tento generátor je užíván u některých kosmických sond.
- magnetodynamický generátor - napětí vzniká pohybem ionizovaného plynu v magnetickém poli
- generátor funkcí - je to zdroj signálů (obdelník, trojúhelník, pila, sinus, šumu, atd...) s možností regulace amplitudy, frekvence, ofsetu a dokonce i modificí jednotlivých tvarů
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |