Hlava XXII

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
(+ Vylepšení)
m (1 revizi)
 

Aktuální verze z 30. 5. 2014, 12:54


Hlava XXII (anglicky Catch-22) je první a nejzdařilejší román amerického spisovatele Josepha Hellera, vydaný roku 1961. Kritici ji přirovnávají k Haškovým Osudům dobrého vojáka Švejka.

Děj

Hlavní postavou je kapitán Yossarian, který se snaží zbavit své letecké povinnosti, protože si uvědomuje, že riskuje svůj život, který je pro něj víc než vlastenectví. V jeho cestě domů mu brání především Hlava XXII vojenského řádu. Ta mimo jiné říká, že letecké povinnosti může být zbaven ten, kdo je uznán za psychicky narušeného a zároveň požádá o uvolnění. Ovšem to, že o uvolnění požádá, svědčí o jeho psychickém zdraví, což staví celý román do absurdní roviny. Výraz Hlava XXII se, jako označení takové absurdní situace, stal součástí běžného jazyka.

Absurdnost celé situace lze také chápat z přístupu důstojníků k válce. Jejich chování je promyšlené, a má zajistit buď bezúčelné splnění rozkazů nebo posílení popularity bez ohledu na bojový úspěch. Dobrým příkladem toho je například snaha plukovníka Cathcarta o to, aby pumy při náletech padaly co nejblíže od sebe, protože letecké snímky tak vypadají nejlépe a to bez ohledu na úspěšnost celé bojové akce.

Román, inspirovaný autorovými vlastními zážitky z druhé světové války, není zaměřen na děj, ale na postavy. Na ostrůvku Pianosa u pobřeží Itálie, kde se děj odehrává, se pohybuje nesmírné množství osobností. Paradoxní je, že uprostřed války se v knize nevyskytují žádní němečtí vojáci (oficiální nepřítel) a postupem času se tak hlavní hrdina více než Němců začíná obávat vlastní americké byrokratická mašinérie.

K zestárlým postavám Hlavy XXII se Heller vrátil na sklonku života v románu Zavíráme! (angl. Closing Time).

V přeneseném významu

Jak se Hellerův román postupem času stal známý, získala fráze Hlava XXII význam označení pro situaci, ze kterého s použitím logiky není jiného než očekávaného, konformního východiska.