Hilary Putnam
Z Multimediaexpo.cz
Verze z 30. 3. 2011, 12:07
Hilary Whitehall Putnam (* 31. července 1926, Chicago, Illinois) je vlivný americký matematik, logik a filosof, představitel filosofie jazyka a filosofie mysli.
Obsah |
Život
Narodil se v rodině levicového překladatele a spisovatele. Do roku 1934 žila rodina ve Francii, po návratu do USA se usadila v Pittsburghu (Pensylvánie). Studoval filosofii a matematiku na University of Pennsylvania ve Filadelfii, potom na Harvardu a na University of California, kde mezi jeho učiteli byl i Rudolf Carnap a Hans Reichenbach. Po promoci roku 1951 přednášel na Northwestern University, v Princetonu a na Massachusetts Institute of Technology (MIT), kde se seznámil se svou budoucí ženou, která uprchla z Německa před nacismem. Ač byli oba vychováni jako agnostici, rozhodli se své děti vychovávat, jako kdyby byli židovská rodina, naučili se hebrejsky a přistoupili k judaismu. Roku 1955 přešli oba na Harvard, kde Putnam přednášel až do svého emeritování v roce 2000. V šedesátých letech se angažoval v hnutí proti válce ve Vietnamu a za občanská práva a po nějakou dobu byl členem radikálně levicové Pokrokové strany práce (PLP), později se však s ní rozešel.
Myšlení
Se svými učiteli, zejména s Carnapem, se sice pod vlivem W. O. Quina rozešel a často je kritizoval, nicméně pokračoval v jejich snaze o vědecké založení filosofie v logice, ve filosofii jazyka, v teorii počítačů a ve filosofii mysli. V šedesátých letech vytvořil teorii, založenou na analogiích mezi lidským myšlením a počítači, kterou nazval "funkcionalismus". Postavil se tak proti tehdy vládnoucí "teorii identity", která soudila, že stavy mysli jsou totožné s neuronovými stavy. Proti tomu Putnam namítal, že stejné myšlenkové stavy mohou vzniknout různými způsoby, že se dají uskutečnit různými způsoby („multiple realizability“). V osmdesátých letech ale tuto pozici opustil a kritizoval všechny pokusy odvozovat mentální stavy ze stavu mozkových neuronů. Mnoho problémů – například problém duše a těla – vzniká z falešných kategorií a z nepřesného užívání jazyka. Poznání není jen výkonem individuální mysli, nýbrž je podstatně ovlivněno „vnější“ poznávanou skutečností ("externalismus") a protože se vyjadřuje v jazyce, má nezbytně i společenskou, mezilidskou stránku. Význam nelze definovat jen pomocí logických pojmů extenze a intenze, nýbrž vzniká ve společenské komunikaci nad společně vnímanými předměty nebo tématy.
Zabýval se také filosofií matematiky, je autorem algoritmu v oblasti booleovské logiky a přispěl k důkazu nemožnosti algoritmu, který by rozhodl o řešitelnosti dané rovnice v oboru celých čísel (desátý problém Hilbertova programu z roku 1900).
Související články
Literatura
- H. Putnam – R. Rorty, Co po metafyzice? Bratislava: Archa 1997
Externí odkazy (anglicky)
- Stránky věnované H. Putnamovi.
- Bibliografie.
- H. Putnam, "The meaning of 'meaning'", in Mind, Language and Reality. Philosophical Papers, vol. 2. Cambridge: Cambridge University Press, (1975)
- Hilary Putnam: On Mind, Meaning and Reality, Interview s Josh Harlanem, The Harvard Review of Philosophy, jaro 1992.
- Putnam, Hilary and Ruth Anna, "The Quarrel Between Poetry and Philosophy", přednáška pro výroční schůzi Santayana Society, 1995.
- "To Think with Integrity", přednáška na rozloučenou Hilary Putnama, The Harvard Review of Philosophy, jaro 2000.
- The God Problem, záznam z diskuse s A. Plantingou na stanici The Connection radio show. July 12, 2000.
- Putnam, "The Depths and Shallows of Experience", video lecture, UCSB, September 1, 2003.
- Putnam, "The Fact/Value Dichotomy and its critics"; Roundtable on Externalism audio/video lecture, audio discussion, March 2007, University College Dublin.
- Hilary Putnam - Externalism: Its Motivation And Its Critics, video přednášky na Harvard University, 4. 10. 2007
- Krátký film o diskusi Putnam-Rorty a o oživení pragmatismu
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |