Lysice (zámek)

Z Multimediaexpo.cz

(Rozdíly mezi verzemi)
m (1 revizi)
(+ Masivní vylepšení)
Řádka 1: Řádka 1:
 +
[[Soubor:Zamek-Lysice-Kalendar-2008-32.jpg|thumb|220px|Zámek ze zámeckého parku]]
 +
[[Zámek (stavba)|Zámek]] '''Lysice''' je stavební památka nacházející se ve stejnojmenném městysu [[Lysice]] na jižní Moravě, jde o [[státní zámek]]. K zajímavostem zámku patří, že se zde natáčela část čtvrté epizody televizního seriálu ''[[Četnické humoresky]]'' (díl ''Beáta''). Zámek je ve vlastnictví státu, je zpřístupněný veřejnosti a jeho správou je pověřen [[Národní památkový ústav]].
-
'''Lysice''' jsou státním [[zámek (stavba)|zámkem]] nacházejícím se ve stejnojmenném městysu [[Lysice]] na jižní Moravě. V současné době má zámek barokní podobu, ale vznikl na místě renesanční tvrze. Barokní stavební fáze zámku, provedená patrně v letech 1705-1711 za vlády hraběte [[Antonín Amatus Serényi|Antonína Amata Serényiho]] byla s největší pravděpodobností uskutečněna brněnským stavebním mistrem [[Mořic Grimm|Mořicem Grimmem]]. Stavba prošla výraznými stavebními úpravami v 2. polovně 19. století podle projektu stavebního mistra [[Kajetán Vašíček|Kajetána Vašíčka]]; je pravděpodoné, že do podoby přestaveb zasáhl i diletující architekt a tehdejší majitel zámku hrabě [[Emanuel Dubský z Třebomyslic]]. Kromě vnitřních interiérů je zde možno navštívit okrasnou zahradu s oranžerií a skleníky a nevšední kolonádu přiléhající přímo k zámku.
+
== Historie ==
 +
V současné době má zámek [[Baroko|barokní]] podobu, ale vznikl na místě vodní [[tvrz]]e pánů z Kunštátu, o které první zmínka pochází z počátku 14. století. Renesanční přestavba proběhla koncem 16. století. Tehdy byly také položeny základy [[Zámecká zahrada|zámecké zahrady]]. [[Baroko|Barokní]] stavební fáze zámku, provedená patrně v letech 1705–1711 za vlády hraběte Antonína Amata Serényiho byla s největší pravděpodobností uskutečněna [[Brno|brněnským]] stavebním mistrem Mořicem Grimmem.
-
Posledními soukromými vlastníky byli potomci rodu Dubských, kterým byl zámek zabaven a později zpřístupněn veřejnosti. Na přelomu 60. a 70. let prodělala stavba výraznou rekonstrukci.
+
Na počátku 19. století získali Lysice Dubští z Třebomyslic, kterým zámek s přilehlým [[panství]]m patřil až do roku [[1945]]. Mezi nejznámější členy rodu patřila rakouská spisovatelka [[Marie von Ebner-Eschenbachová|Marie]], provdaná Ebner von Eschenbach, která na zámku často pobývala a tvořila. Stavba prošla výraznými stavebními úpravami v 2. polovině 19. století podle projektu stavebního mistra Kajetána Vašíčka; je pravděpodobné, že do podoby přestaveb zasáhl i diletující [[architekt]] a tehdejší majitel zámku hrabě Emanuel Dubský z Třebomyslic. Kromě vnitřních [[interiér]]ů je zde možno navštívit okrasnou zahradu s [[Oranžerie|oranžerií]] a [[skleník]]y a nevšední [[kolonáda|kolonádu]] přiléhající přímo k zámku.
 +
Posledním soukromým vlastníkem byl Albrecht Dubský, kterému byl zámek zabaven a později zpřístupněn veřejnosti. Na přelomu 60. a 70. let 20. století prodělala stavba výraznou [[Rekonstrukce (stavebnictví)|rekonstrukci]].
 +
 +
== Velká Galerie ==
 +
* '''[[:Kategorie:Zámek Lysice červenec 2008|101 fotografií zámku Lysice]]'''
== Literatura ==
== Literatura ==
* VAŠEK, Leoš; KONEČNÝ, Michal. Erbovní galerie Dubských z Třebomyslic na zámku v Lysicích. Brno : Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně, 2006. ISBN 80-86752-48-8. s. 62.
* VAŠEK, Leoš; KONEČNÝ, Michal. Erbovní galerie Dubských z Třebomyslic na zámku v Lysicích. Brno : Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně, 2006. ISBN 80-86752-48-8. s. 62.
== Externí odkazy ==
== Externí odkazy ==
-
* [http://www.boskowan.cz/historie/lysice/historie.html Státní zámek Lysice oficiální stránky]
+
* [http://www.zameklysice.cz/ Oficiální stránky státního zámku Lysice]
 +
* [http://www.npu.cz/sights/zamek-lysice/ Národní památkový ústav Zámek Lysice]

Verze z 12. 6. 2014, 08:51

Zámek ze zámeckého parku

Zámek Lysice je stavební památka nacházející se ve stejnojmenném městysu Lysice na jižní Moravě, jde o státní zámek. K zajímavostem zámku patří, že se zde natáčela část čtvrté epizody televizního seriálu Četnické humoresky (díl Beáta). Zámek je ve vlastnictví státu, je zpřístupněný veřejnosti a jeho správou je pověřen Národní památkový ústav.

Obsah

Historie

V současné době má zámek barokní podobu, ale vznikl na místě vodní tvrze pánů z Kunštátu, o které první zmínka pochází z počátku 14. století. Renesanční přestavba proběhla koncem 16. století. Tehdy byly také položeny základy zámecké zahrady. Barokní stavební fáze zámku, provedená patrně v letech 1705–1711 za vlády hraběte Antonína Amata Serényiho byla s největší pravděpodobností uskutečněna brněnským stavebním mistrem Mořicem Grimmem.

Na počátku 19. století získali Lysice Dubští z Třebomyslic, kterým zámek s přilehlým panstvím patřil až do roku 1945. Mezi nejznámější členy rodu patřila rakouská spisovatelka Marie, provdaná Ebner von Eschenbach, která na zámku často pobývala a tvořila. Stavba prošla výraznými stavebními úpravami v 2. polovině 19. století podle projektu stavebního mistra Kajetána Vašíčka; je pravděpodobné, že do podoby přestaveb zasáhl i diletující architekt a tehdejší majitel zámku hrabě Emanuel Dubský z Třebomyslic. Kromě vnitřních interiérů je zde možno navštívit okrasnou zahradu s oranžerií a skleníky a nevšední kolonádu přiléhající přímo k zámku.

Posledním soukromým vlastníkem byl Albrecht Dubský, kterému byl zámek zabaven a později zpřístupněn veřejnosti. Na přelomu 60. a 70. let 20. století prodělala stavba výraznou rekonstrukci.

Velká Galerie

Literatura

  • VAŠEK, Leoš; KONEČNÝ, Michal. Erbovní galerie Dubských z Třebomyslic na zámku v Lysicích. Brno : Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Brně, 2006. ISBN 80-86752-48-8. s. 62.

Externí odkazy