Weitra

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 21. 6. 2013, 14:25; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Weitra (česky Vitoraz) je historické městečko v Dolním Rakousku na řece Lužnici (Lainsitz) blízko českých hranic, centrum Vitorazska, které kdysi patřilo k české koruně.

Obsah

Dějiny

Weitra byla založena roku 1201 a po smrti krále Přemysla Otakara II. (1278) připadla s celým Vitorazskem Habsburkům. Roku 1581 ji císař Rudolf II. zastavil Wolfovi z Wielrossu a po jeho smrti roku 1607 připadla rodu Fürstenberků, kterým zdejší zámek dodnes patří. Tradičně zde bylo mnoho pivovarů a v 19. století vznikaly v okolí textilky. Roku 1903 se Weitra dočkala železničního spojení úzkorozchodnou tratí Gmünd – Gross-Gerungs, přesto zůstala mimo hlavní dopravní tepny. Roku 1920 bylo Vitorazsko rozděleno mezi Československo a Rakousko, nepříznivá poloha u hranic se zde zvlášť projevila po Druhé světové válce, kdy byla hranice z české strany opevněna a zcela neprostupná.

Obyvatelstvo

96 % obyvatel jsou katolíci, 1,3 % protestanté a počet obyvatel mírně klesá: ze 3250 v roce 1971 na 3095 v roce 1981 a 2831 v roce 2005.

Weitra, náměstí

Pamětihodnosti

  • Město založené na úpatí vrchu s hradem, později zámkem, si zachovalo svůj historický ráz. Zachovaly se zbytka hradeb a jedna brána, na náměstí je několik renesančních měšťanských domů s černo-bílými sgrafity, slohově podobných domům v Jindřichově Hradci nebo v Prachaticích.
Weitra, dům na náměstí
(16. stol.)
  • Renesanční zámek, vybudovaný koncem 16. století na základech středověkého hradu, byl v baroku a rokoku přestavěn a po válečných devastacích obnoven jako muzeum.
  • Asi kilometr od města na řece Lužnici je v bývalé textilce pozoruhodné textilní muzeum s ukázkami mechanických stavů, vzorníků i tkanin.
  • Barokní farní kostel sv. Petra a Pavla.
  • Gotický poutní kostel sv. Wolfganga v připojené obci Sankt Wolfgang.

Doprava a hospodářství

Weitra leží na silnici B 41 z Gmündu do Freistadtu a k jihu vede silnice B 119 do Greinu a Zwettlu. Provoz úzkokolejné železnice byl roku 2001 zastaven a provozuje se pouze jako muzejní železnice v turistické sezóně. Jediným větším podnikem ve městě je pivovar, v kasárnách se občas konají výcvikové kurzy, řada lidí pracuje v okolních lesích a významný je i turistický provoz, zejména v létě.

Galerie

Weitra, pohled k zámku
Weitra, městská brána
(16. stol.)
Weitra, zbytky hradeb

Související články

Externí odkazy