Nordkapp

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 20. 7. 2013, 10:12; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Pohled na útes

Nordkapp je mys, výběžek v severní části Norska, který je často mylně považován za nejsevernější bod kontinentální Evropy. Nalézá se na 71° 10′ 21″ s. š. a 25° 47′ 40″ v. d. Jedná se o 307 metrů vysoký útes. Vede k němu pohodlná asfaltová cesta a na jejim konci se nachází muzeum stojící na místě, kam dorazily první expedice hledající severní bod kontinentu. Nedaleko se nachází výběžek Knivskjellodden, který je přibližně o 1500 metrů severněji. Vede k němu neudržovaná stezka.

Zajímavostí je, že oba dva útesy jsou umístěny na ostrově, na který vede podmořský tunel, takže ve skutečnosti nejseverněším bodem kontinentální Evropy je Kinnarodden.

Na konci útesu je umístěn model ocelového glóbusu na vyvýšeném betonovém podstavci. V okolí se nachází nejseverněji umístěné sousoší vytvořené dětským sborem při jedné ze soutěží. Sousoší má reprezentovat spojenectví mezi národy. Vstup do areálu je placený, ale po zavírací hodině je možné ho volně navštívit, návštěvník ale nemá možnost zavítat do objektu, ve kterém se nachází muzeum, kaple, několik restaurací, vyhlídková terasa, kinosál, obchod se suvenýry a nejsevernější evropská pošta.

Místo bylo pojmenováno Angličanem Richardem Chancellorem v roce 1553. V následujích letech se stalo místo častým cílem expedic. V roce 1873 navštívil místo i norský král Oscar II. a v roce 1907 thajský král Chulalongkorn, který podpořil vznik malého muzea o Thajsku v komplexu. V roce 1943 proběhla nedaleko mysu bitva mezi Spojenci a Němci, tzv. bitva u Severního mysu. V dnešní době je místo často navštěvováno turisty, (což vedlo ke zdražení služeb) které jsou na vysoké úrovni.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Nordkapp