Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !
Parožnatky
Z Multimediaexpo.cz
Parožnatky (Charophyceae Rabenhorst, 1863) jsou nejsložitější zelené řasy a patrně nejbližší příbuzní vyšších zelených rostlin. Tvoří pletivné stélky řádově decimetry dlouhé, se zřetelně rozlišitelnými články a uzlinami, ze kterých přeslenovitě vyrůstají boční větve. Celá rostlina připomíná přesličky. Buněčná stěna parožnatek je často inkrustována uhličitanem vápenatým. Mají chlorofyl a, b a betakaroten. Mitóza je otevřená. Nepohlavní rozmnožování probíhá fragmentací stélky, odnožováním a tvorbou rozmnožovacích tělísek mezi rhizoidy. Pohlavní rozmnožování se děje oogamií. V oranžově zbarvených antheridiích se tvoří asymetrické, dvoubičíkaté spermatozoidy, v oogoniu vzniká oosféra se svým obalem, zvaným sporostegium s korunkou z 5 nebo 10 buněk. Po oplození vzniká zygota, která srůstem se sporostegiem dává vznik sporokarpu (tmavočervený). Z něj pak po období klidu vyrůstá tzv. prochara, mladá rostlinka podobná prvoklíčku mechorostů. Parožnatky rostou ve sladkých, čistých, mělkých a stojatých vodách. Uchovávají se v sedimentech a jejich zvápenatělé stélky se podílely na vzniku minerálu travertinu.
Systém
Charophyceae sensu stricto jsou blízce příbuzné poměrně jednoduchým kokálním řasám z třídy Klebsormidiophyceae, s nimiž mají shodný průběh mitózy a morfologii spermatozoidů. V některých systémech se proto tyto řasy řadí rovněž mezi parožnatky, a to na úroveň řádů. Charophyceae s. s. se tak stává řádem Charales.
Externí odkazy
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |