Letorost

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 27. 1. 2014, 12:01; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Letorost jsou bylinné přírůstky větví, které do podzimu vyzrávají (zdřevnatějí). Zdřevnatělý letorost z něhož opadaly listy se jmenují výhony.

Letorosty jsou velmi důležité při poznávání opadavých dřevin v období vegetačního klidu, kdy nejsou k dispozici listy. Dobrým určovacím znakem jsou pupeny. Jednotlivé dřeviny se liší jejich tvarem, barvou a jinými vlastnosti. Základním znakem je postavení pupenů, tedy zda jsou střídavé, vstřícné nebo v přeslenech. Těsně vedle pupenu se nachází jizva po opadlém listu. Její tvar a jiné charakterové vlastnosti jsou také důležité. Samozřejmě ještě existují další znaky, např. barva letorostů, přítomnost vytrvalých palistů u některých dřevin.

Dělení

Letorosty vrcholový vyrůstají z vrcholového pupenu.
Letorosty postranní nesou ve své nejspodnější části listové růžici, vytvořenou z několika menších listu, v jejichž úžlabí jsou málo vyvinutá očka.
Předčasné letorosty vyrůstjí ještě téhož roku z letorostů vrcholových.

Sbírka letorostů

Zájemce o poznávání dřevin v zimě si může vytvořit sbírku letorostů a určování dřevin si tak lépe osvojit. Nejlépe je, si připravit sololitové destičky o rozměrech papíru přibližně velikosti A4, na spodní stranu upevnit pruh tvrdého papíru, kde se později budou psát názvy. Letorosty se budou připevňovat vedle sebe gumičkami, každá větvička se připevní na 2 místech. Pro gumičku je nutné v sololitu vyvrtat dírky a provléknout ji. Na okraj destiček je dobré nalepit malý hranolek dřeva, jeden dolů a jeden nahoru. Tím nebudou ležet destičky na sobě a nedojde k poškození pupenů při manipulaci.