Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
Joe Biden
Z Multimediaexpo.cz
Joseph Robinette „Joe“ Biden, Jr. (* 20. listopadu 1942, Scranton, Pensylvánie, USA) je současným 47. viceprezidentem USA a vůbec prvním římským katolíkem v tomto úřadu. Z titulu své funkce je také ex officio předsedou Senátu USA.
Obsah |
Rodina a vzdělání
Narodil se v Pensylvánii v rodině prodejce automobilů. V 10 letech se s rodiči přestěhoval do Claymontu ve státě Delaware. V roce 1961 vystudoval Archmere Academy v Claymontu a v roce 1965 vystudoval historii a politické vědy na University of Delaware v Newarku. V roce 1968 získal titul doktora práv (Juris Doctor - J.D.) na Syracuse University. V roce 1966 se poprvé oženil a se svou ženou Neilií Hunterovou měl tři děti. Jeho žena a dcera však zahynuly a oba synové byli těžce zranění při autonehodě v roce 1972. (Při vánočních nákupech nedala přednost při vjezdu na hlavní silnici nákladnímu vozu, který je srazil.) Biden od té doby dojíždí do Washingtonu každý den více než hodinu vlakem ze svého domu v Wilmingtonu. V roce 1977 se Biden podruhé oženil a v manželství s Jill Tracy Jacobsovou se narodily dvě dcery. Bidenův starší syn Beau je právník a v roce 2006 byl zvolen státním žalobcem státu Delaware. Mladší syn Hunter je právníkem ve Washingtonu a členem rady ředitelů železniční společnosti Amtrak.
Politická kariéra
V roce 1969 začal pracovat jako právník ve Wilmingtonu a v roce 1970 bylo zvolen od okresní rady New Castle, kde pracoval do roku 1972. V roce 1972 uspěl v senátních volbách ve státe Delawere, svou funkci převzal 3. ledna 1973 a stal se pátým nejmladším senátorem v celé historii USA. Poté porazil své republikánské vyzyvatele ve všech dalších volbách v letech 1978 (James H. Baxter, Jr.), 1984 (John M. Burris), 1990 (M. Jane Brady), 1996 i 2002 (Raymond J. Clatworthy) a 2008 (Christine O'Donnellová). V současné době je šestým nejdéle sloužícím senátorem v Kongresu. Biden je členem Senátu už šesté volební období - nepřetržitě od ledna 1973. V současnosti je předsedou vlivného senátního Výboru pro zahraniční vztahy (Foreign Relations Committee) a Výboru pro soudnictví (Judiciary Committee). V roce 1988 neúspěšně usiloval o prezidentskou kandidaturu za Demokratickou stranu. V roce 2008 svou prezidentskou kandidaturu stáhl 3. ledna po primárkách v státě Iowa.
Prezidentské volby
Dne 4. listopadu 2008 zvítězil na demokratické kandidátce společně s Barackem Obamou v prezidentských volbách a byl zvolen viceprezidentem USA. 3. ledna 2009 složil Biden opět senátorský slib do rukou viceprezidenta Cheneyho a mandátu se vzdal 15. ledna. Následně guvernér státu Delaware jmenoval jeho nástupce Teda Kaufmana, který zaujal místo v Senátu USA na další dva roky, než dojde v roce 2010 k předčasným senátním volbám na uvolněný post. Viceprezidentem USA se stal po složení slavnostního slibu v poledne 20. ledna 2009 před slibem prezidenta Obamy. Biden se stal prvním politikem státu Delaware ve funkci viceprezidenta USA a také prvním římským katolíkem v tomto úřadu.
Televizní diskuse se Sarah Palinovou
Večer 2. října 2008 absolvoval jedinou televizní diskusi s viceprezidentskou protikandidátkou Sarah Palinovou, která ve výsledku byla klidná, ale nepřesvědčivá. Biden byl vítězem debaty podle výsledků průzkumů veřejného mínění zadaných americkými televizemi CNN a CBS a provedených po duelu. Zároveň ale podle velké většiny diváků si Palinová vedla lépe, než očekávali.[1][2][3]
Národní protiraketová obrana
Joe Biden je znám jako dlouholetý kritik programu Národní raketové obrany, neboť podle něj odvádí pozornost a prostředky od mnohem reálnějších hrozeb. Nestaví se proti výzkumu protiraketových systémů, ale v červnu 2002 odsoudil prezidenta G. W. Bushe za jednostranné vypovězení smlouvy s Ruskem o omezení systémů protiraketové obrany (smlouva ABM). Podle Bidena šlo o krok, který podkopává snahy USA o omezení šíření jaderných zbraní.[4]
Postoje k sociálním otázkám
Joe Biden prohlašuje, že v souladu s výsledkem procesu Roe vs. Wade by stát měl zaujímat neutrální stanovisko k interrupcím – neměl by je zakazovat, ale ani financovat z federálních zdrojů. Podpořil však Zákon o zákazu částečného porodu, týkající se kontroverzní interrupční metody IDX. V roce 1994 se Biden významně podílel na prosazení Zákona o potlačování násilných trestných činů a o vymáhání zákona, který například omezil dostupnost některých poloautomatických střelných zbraní a definoval šedesát nových trestných činů, za něž je možno pachatele odsoudit k trestu smrti. V roce 1996 podpořil Zákon na obranu manželství, který deklaruje, že žádný z členských států federace není povinen považovat partnerství dvou osob stejného pohlaví za manželství, i kdyby toto partnerství bylo za manželství považováno v nějakém jiném členském státě. Federální vláda dokonce takové partnerství za manželství považovat nesmí. Joe Biden podporuje federální financování výzkumu embryonálních kmenových buněk. V roce 1998 hlasoval proti zákazu klonování lidí.
Reference
- ↑ Spojené státy mají za sebou ostře sledovanou debatu kandidátů na post viceprezidenta
- ↑ Debata Palinová-Biden skončila bez osobních útoků
- ↑ viceprezidentský duel: Palinová překvapila, Biden zvítězil
- ↑ Obama si za svého spolukandidáta zvolil silného kritika protiraketové obrany
Související články
Externí odkazy
- (anglicky) Oficiální stránka na webu amerického senátu
- (anglicky) Profil na portálu deníku Washington Post
- (anglicky) Biden wants to spend $1 billion spying on file sharers
- viceprezidentský duel: Palinová překvapila, Biden zvítězil
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |