Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.
Karlovo náměstí (Praha)
Z Multimediaexpo.cz
Karlovo náměstí (lidově Karlák, dříve Dobytčí trh) je největší náměstí v Česku a jedno z největších v Evropě (rozloha 80 550 m2), administrativně spadá pod Prahu 2, historicky pak do čtvrti Nové Město. Nese jméno po Karlovi IV., z jehož iniciativy bylo založeno a vyměřeno. Náměstí se nachází zhruba jižně od centra Prahy. Je obdélníkového tvaru o přibližných rozměrech 130 × 510 m, většinu jeho plochy tvoří sad (od 60. let 19. století). Většinu objektů na jeho jižní a východní straně tvoří areály Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, mj. jeho III. interní kliniky. Náměstí je uprostřed protnuto Ječnou ulicí. Na západní straně a v Ječné je vedena tramvajová trať. Náměstí vzniklo při výstavbě Nového Města, mělo se stát jeho hlavním veřejným prostranstvím. Do roku 1789 se uprostřed něj nacházela gotická církevní stavba kaple Božího těla. Současný název má až od roku 1848, do této doby neslo název Dobytčí trh. Tramvajové spojení zde existuje od konce 19. století, stanice metra Karlovo náměstí jejíž severovýchodní vestibul ústí do oblasti Karlova náměstí a jihozápadní vestibul do oblasti Palackého náměstí, byla otevřena roku 1985. Po zrušení tramvajové trati na Václavském náměstí se z něj na Karlovo náměstí přesunul hlavní uzel celé pražské tramvajové dopravy. Vede přes něj nejvíce tramvajových linek spojujících většinu města. Kdysi zde také vedla trolejbusová trať z Jungmannova náměstí (Vodičkova ulice), jakož i z Václavského náměstí a z Vinohrad (Žitná ulice) směrem do Resslovy ulice a odtud pak přes Jiráskův most dále na Smíchov a do Jinonic.
Obsah |
Významné budovy
- Novoměstská radnice
- Kostel svatého Ignáce
- Novoměstská jezuitská kolej
- Faustův dům
- Palác Charitas, kde má svoje ústředí také politická strana KDU-ČSL.
- České vysoké učení technické má na západní straně náměstí budovy, které slouží fakultám strojní a elektrotechnické.
- Charles Square Center
Doprava
Náměstí má hlavní křižovatku v severojižní ose a kolmo na ní západo-východní trať z Resslovy do Ječné ulice. Těmito směry je vedena tramvajová trať několika linek. Tramvajové spojení zde existuje od konce 19. století, od 50. let do 70. let 20. století k němu přibyly trolejbusy, které směřovaly z Vinohrad Žitnou ulicí směrem do Resslovy ulice a odtud pak přes Jiráskův most dále na Smíchov, kde se trať rozvětvila do Jinonic a na Strahov[1] Tuto dopravu koncem 70. let vystřídaly městské autobusy a od roku 1980 se zde razil tunel metra trasy B. Stanice metra Karlovo náměstí má dva vestibuly, severovýchodní ústí do Karlova náměstí a jihozápadní vestibul na Palackého náměstí, stanice byla zprovozněna roku 1985.
Po zrušení tramvajové trati na Václavském náměstí se z něj na Karlovo náměstí přesunul hlavní uzel celé pražské tramvajové dopravy. Vede přes něj několik tramvajových linek spojujících většinu města.
Sochy, kašny a pomníky
- Pomník Benedikta Roezla (botanik a cestovatel)
- Pomník Jana Evangelisty Purkyně (vědec, lékař, učenec, biolog)
- Pomník Elišky Krásnohorské (spisovatelka)
- Pomník Karoliny Světlé (spisovatelka)
- Pomník Vítězslava Hálka (básník)
- kašna před Novoměstskou radnicí se sloupem a sochou sv. Josefa
Galerie
Literatura
- KOŠNÁŘ, Julius. Staropražské pověsti a legendy. Praha : Vincentinum, 1933. Dostupné online. – kapitola O kostele Božího těla na Karlově náměstí, s. 68–70.
Reference
- ↑ Stanislav LINERT, Autobusy a trolejbusy pražské městské hromadné dopravy. Praha: Dopravní podnik hl. m. Prahy, 2002.
Externí odkazy
- Karlovo náměstí – informace na webu provozovaném Pražskou informační službou
- Detailnější popis historie náměstí (archiv)
|
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |