Belémská věž

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 8. 4. 2015, 17:34; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Opevněná věž Torre de Belém od severovýchodu (duben 2009)

Belémská věž, portugalsky Torre de Belém, je opevněná věž v Lisabonu, v městské čtvrti Belém.

Byla postavena na začátku 16. století ve stylu portugalské pozdní gotiky – v manuelském stylu, na památku expedice Vasco da Gamy. Tato obranná, ale přesto elegantní stavba, se stala jedním ze symbolů města, památníkem portugalské moci ve Věku velkých objevů. Roku 1983 byla zařazena, společně s blízkým klášterem řádu Svatého Jeronýma, na seznam Světového dědictví.

Obsah

[skrýt]

Historie

Věž byla postavena jako slavnostní brána do Lisabonu a jako část obranného systému na řece Tajo. Tento systém byl zbudován Janem II. Portugalským (1455–1495), který postavil pevnost v Cascais a pevnost Svatého Sebastiána v Caparice. Břehy Belému byly chráněny lodí Grande Nau, kterou nahradila Belémská věž během posledních pěti let vlády krále Manuela I. Portugalského.

Věž byla postavena mezi lety 1515 a 1521 vojenským architektem Franciskem de Arruda, který postavil také několik pevností na portugalských územích v Maroku. Na oknech a balkonech se objevuje vliv maurského dekorativního umění. Diogo Boitaca, první architekt blízkého kláštera Svatého Jeronýma, pravděpodobně také spolupracoval na výzdobě stavby.

Původně věž stála na malém ostrově na pravé straně řeky, obklopena vodou. Po letech říčních náplav se spojil s pevninou. Byla zasvěcena svatému Vincentovi. Roku 1580, kdy byl Lisabon napaden španělskými vojsky v období boje o portugalský trůn, věž připadla vévodovi z Alby. V následujících stoletích byla věž využívána hlavně jako vězení (podzemní kobky byly často zaplavovány vodou) a jako celnice. I přes výšku věže a nedostatek utajení v krajině, někteří historikové jsou názoru, že byla hlavně určena jako celní základna.

Ve 40. letech 19. století byla na popud spisovatele Almeida Garretta věž restaurována králem Ferdinandem II. Portugalským. Na budovu bylo přidáno mnoho neomanuelských prvků. Roku 1910 byla prohlášena národní památkou.

Galerie

Umění a architektura

Belémská věž je považována za jednu z hlavních staveb manuelského stylu. Věž je zdobena manuelskými motivy jako armillary sphere (symbol Manuela I. Portugalského), křížem řádu Kristova (ke kterému Manuel I. patřil), kroucenými provazy, propracovanými žebrovými klenbami a dalšími. Některé prvky pocházejí z 19. století.

Věž je možno rozdělit na dvě části, baštu, jejíž tvar je nepravidelný šestiúhelník, a vlastní kvadratickou pětipatrovou věž, přiléhající k severní straně bašty.

Bašta má klenutý sál (kasematy) s otvory pro 17 děl v 3,5 m silných zdech. Otvory na stropě kasemat umožňovaly větrání. Terasa bašty mohla být také používána pro lehké zbraně. Bylo to první použití dvoupatrového vyzbrojení v portugalském opevnění. V rozích bašty jsou věžičky zakončené maursky vypadajícími kupolemi. Na věžičkách jsou zobrazena zvířata, mimo jiné nosorožec, první zobrazení tohoto zvířete v Západní Evropě. Tento nosorožec pravděpodobně zpodobňuje zvíře, které Manuel I. poslal papeži roku 1515. Na terase před věží stojí socha Madony Belémské s dítětem.

Vchod do věže je zdoben portálem s mnoha manuelskými motivy. Na věži najdeme sochy svatého Vincenta a svatého Michaela. Po celé délce jižní strany prvního patra je renesanční krytá lodžie. Je na ní patrný benátský vliv.

Věž sama, 35 metrů vysoká, má čtyři patra a terasu, která nabízí krásné výhledy na okolní krajinu. Patra jsou dostupná po úzkých spirálových schodech. V prvním patře byla místnost velitele. Druhé patro s "Královským sálem" (Sala de los Reyes) má klenutý strop, zdobený krb a kryté balkony na každé straně. Ve třetím patře je audienční sál, ve čtvrtém patře je kaple s žebrovou klenbou, v nejvyšším, pátém patře je terasa.

Externí odkazy

Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Belémská věž
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Belémská věž
[skrýt]  Portugalsko  Portugalské památky na seznamu světového dědictví UNESCO

Klášter Alcobaçavinařská oblast Alto DouroAngra do Heroísmo, historické centrum • klášter Batalha • Côa, údolí skalních maleb • Évora, historické centrum • Guimarães, historické centrum • klášter jeronymitů a Belémská věž v Lisabonu • vavřínový les na Madeiře • vinařská kulturní krajina na ostrově Pico • Porto, historické centrum • kulturní krajina Sintry • klášter Řádu Kristova v Tomaru • Elvas a jeho opevnění • Univerzita Coimbra