Iteaceae

Z Multimediaexpo.cz


Itea illicifolia
Itea illicifolia
itea virginská (Itea virginica)

Iteaceae je čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu lomikamenotvaré (Saxifragales).

Obsah

Charakteristika

Opadavé nebo stálezelené keře a stromy se střídavými jednoduchými listy s palisty. Čepel je celokrajná nebo častěji zubatá. Květy jsou jedno nebo oboupohlavné, v koncových nebo úžlabních, obvykle mnohokvětých hroznech nebo hroznovitých latách či chudých vrcholících (Pterostemon), s hypanthiem nebo bez patrného hypanthia. Kališní i korunní lístky v počtu 5. Kalich je srostlý v kališní trubku. Tyčinek je 5, přirostlých k okraji disku, nebo 5 tyčinek a 5 staminodií (Pterostemon). Gyneceum svrchní nebo polospodní, synkarpní, se 2 čnělkami, ze 2 plodolistů s mnoha vajíčky (Itea) nebo spodní z 5 plodolistů (Pterostemon) s několika vajíčky a 1 čnělkou. Plodem je tobolka.

Asi 30 druhů ve dvou rodech, výskyt roztroušený na několika kontinentech - ve východní a jihovýchodní Asii, v jižní a východní Africe, v jihovýchodních USA a jižním Mexiku.

Taxonomie

Rod Itea byl původně řazen v jiných čeledích v rámci řádu lomikamenotvaré (Saxifragales) - lomikamenovité (Saxifragaceae) nebo meruzalkovité (Grossulariaceae), anebo v čeledi Escalloniaceae.

Rod Pterostemon byl zařazen Cronquistem do čeledi meruzalkovité (Grossulariaceae). V Tachtadžjanově systému je veden v samostatné čeledi Pterostemonaceae v blízkosti čeledi Iteaceae. Molekulární výzkumy prokázaly, že Itea a Pterostemon jsou sesterské rody.

Využití

Itea virginská (Itea virginica), v ČR zřídka pěstovaný keř, atraktivní zejména v době květu.

Zástupci

  • Itea - 27 až 29 druhů s těžištěm rozšíření ve východní a jihovýchodní Asii, dále na jihovýchodě Severní Ameriky (1 druh) a jižní a východní Africe (bývalý rod Choristylis)
  • Pterostemon - keře, 3 druhy vyskytující se v aridních horských oblastech ve středním a jižním Mexiku až do výšky 2700m

Literatura

  • Smith N. et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton Univ. Press, 2003. ISBN 0691116946.
  • KOBLÍŽEK, J.. Jehličnaté a listnaté dřeviny našich zahrad a parků. 2. vyd. Tišnov : Sursum, 2006. ISBN 80-7323-117-4.  

Externí odkazy