V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Myslůvka

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 19. 2. 2011, 04:13; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Myslůvka byla dříve samostatná obec s českým obyvatelstvem, vzdálená od Telče 6 km jižním směrem. Roku 1960 se stala součástí obce Černíč. Nachází se v nadmořské výšce 484 metrů v údolí říčky Myslůvky, která je pravostraným přítokem řeky Moravská Dyje, která asi 8 km severněji pramení. Východní části intravilánu obce se bezprostředně dotýká krajská silnice spojující Telč s Dačicemi. Nejbližší železniční zastávka je ve Slaviboři. Současný název obce je používán od roku 1921, předtím byl používán název Malá Myslová. Ve vsi nikdy nebyla škola ani obchod.

Historie a vývoj do současnosti

V písemných pramenech se ves poprvé připomíná roku 1351. Od roku 1849 náležela k telčskému panství. V roce 1843 žilo v obci podle vceňovacího operátu 65 obyvatel ve 12 domech a 18 domácnostech. Na týdenní úterní trhy se jezdilo z Myslůvky do Telče, na sobotní potom do Dačic. Desátky se odváděly faře v Telči a také panství Telč. Již v této době je zmiňován v pramenech 1 mlynář, což svědčí o existenci mlýna. V roce 1911 je v dostupných pramenech uváděn dokonce mlýn s pilou. Obec byla elektrifikována v roce 1931. V současné době je ve vesnici obydleno 14 domů, z toho 9 trvale žijícími obyvateli. Ve vesnici je opravárenské středisko místního zemědělského provozu.

Památky a pamětihodnosti obce

Na návsi je je novodobá dřevěná zvonička se zvonkem z roku 1726. Dále jsou v zátiší u silnice umístěny dvě sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Jana Poduánského z 1. poloviny 18. století. V okolí obce je umístěna řada kamenných a litinových křížů. Uprostřed obce je v historických pramenech doložena tvrz se čtvercovým areálem o straně 85 m. Toto místo místní lidé nazývaji "Hradiště".

Literatura

  • NEKUDA, Vladimír. Vlastivěda moravská Dačicko Slavonicko Telčsko. Brno : Muzejní spolek Brno, 2005.   str. 917 - 919


Černíč | Myslůvka | Slaviboř