V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Skutina (dělostřelecká tvrz)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 8. 6. 2010, 13:25; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Skutina

Dělostřelecká tvrz Skutina je tvrz, která byla plánována v důsledku zvolení Adolfa Hitlera kancléřem v Německu. Patřila mezi páteř obrany československého opevnění na severní hranici Československa. Stavba tvrze byla navržena do prostoru kóty 736 Skutina mezi Sedloňovem a Novým Hrádkem v Orlických horách. Velikost osádky se plánovala na 679 vojáků. Stavba tvrze byla zadána stavební firmě Dr. Ing. Karel Skorkovský, civilní inženýr stavební a stavitel, akciová společnost a 14. prosince 1937 byla započata výstavba. Zadávací částka činila 31 843 990,40 Kč.

Tvrz měly tvořit dva pěchotní sruby (N-S 48 U stodol a N-S 49 Pod lesem), dělostřelecká otočná věž (N-S 50 Na kótě), minometná věž (N-S 51 Na mezi), dělostřelecký srub (N-S 52 Bažina) a vchodový objekt (N-S 52a V lese). Minometná věž (N-S 51 Na mezi) současně s tvrzí zadána nebyla, ta měla být dodatečně doplněna, avšak na jejím předpokládaném místě byla zřízena šachta do podzemí. Jako u všech tvrzí měly být postaveny jako první pěchotní sruby, které měly uzavřít linii opevnění. V červenci 1938 byl vybetonován první pěchotní srub N-S 48 a o měsíc později i druhý N-S 49. Oba sruby dodnes stojí ve výkopech, nebyly zavezeny (ani čelní strany srubů ani osazeny zvony). Doposud lze v okolí těchto srubů nalézt známky po pracovních barácích, těžebních jam apod. Podzemí tvrze je pravděpodobně celé vyražené. A jelikož celá oblast je bohatá na podzemní vody, dá se očekávat, že celé podzemí je zatopené.

Úkol tvrze

Tvrzové zbraně měly nalevo podporovat linii pěchotních srubů až k Náchodu a palebný vějíř dělostřeleckého srubu se měl překrývat s palebným vějířem srubu N-S 76 Amerika z nalevo situovaného Dobrošova. Palba dělostřelecké otočné věže mohla podporovat palbu i obranu linie a spolupracovat s otočnou věží z Haničky napravo.

Reference

  • Stehlík, Eduard: Lexikon tvrzí československého opevnění z let 1935-38. Praha: FORTprint, 1992, s. 54-55.

Externí odkazy