Komplexní videoservis

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 12. 3. 2010, 11:39; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Autor: Michal Pohořelský
Uveřejněno: Softwarové noviny 11/2004, strana 24


Když se na konci roku 1992 začalo mluvit o nástupu fascinujících multimédií, mnoho uživatelů přemýšlelo o nedostižném procesoru Intel 486DX. Poměrně brzy však ukázalo, že kvalitní multimédia jsou daleko náročnější. Výborný procesor Intel Pentium / 90 MHz začal brzy ztrácet dech a jediným možným řešením bylo vypálit multimédia do křemíku - nabídnout všem skvělý sen - Intel Pentium MMX. A tak v roce 1997 začal masivní nástup skutečně moderních multimediálních technologií v čele s rozmanitou tvorbou a zpracováním video souborů. Díky tomu je sice na trhu obrovské množství aplikací, ale jen nepatrný zlomek z nich perfektně funguje v mnoha operačních systémech.

Příkladem může být špičkový francouzský přehrávač VLC verze 0.7.2, který nabízí plnou podporu pro Windows (98/Me/2000/XP), MacOS X, BeOS 5, Linux (6 distribucí), QNX a experimentálně dokonce dva PDA přístroje (Zaurus / Linupy). Přehrávač VLC je zcela otevřeným globálním projektem francouzských studentů, který nabízí komplexní podporu pro video soubory všech typů -- MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4 / DivX, WMV, ASF, AVI, VideoCD, DVD, digitální satelitní kanály, digitální televizní kanály a živé video z internetu v unicast / multicast režimu.
Plně podporuje všechny důležité audio formáty -- AAC, AC3 (A52), ADPCM, DTS, DV Audio, FLAC, MPEG Layer 1 / 2, Vorbis, WMA 1 / 2 a samozřejmě MP3.

Základní aplikační okno funguje ve dvou různých režimech. Pokud si uživatel ve Windows XP ponechá (vybere) základní režim wxWindows objeví se klasické okno, které je rozděleno na čtyři různě velké části. V horní části je okna najdete celkem 7 menu (File, View, Settings, Audio, Video, Navigation a Help), malou aplikační lištu s 8 ikonami a indikátorem hlasitosti. Pod lištou je vypínatelný panel - Adjust Image, který nabízí 5 základních funkcí pro úpravu obrazu (Hue, Contrast, Brightness, Saturation a Gamma korekci).

Ve střední části okna se samozřejmě zobrazují všechny video soubory (jako DirectX overlay) a případě potřeby velké plovoucí menu. U spodního okraje je dlouhý horizontální jezdec indikující aktuální pozici v přehrávaném souboru, stopky rovněž ukazující aktuální pozici a několik dalších údajů. Pokud si uživatel vybere režim Skins, objeví se pěkný, futuristický a zároveň průhledný skin, který navíc nabízí seznam všech souborů (playlist). Mnoho dalších skinů lze najít na internetu. VLC nemá zatím žádnou kontextovou nápovědu, ale na domovské stránce jsou dva podrobné PDF soubory ve třech jazycích.

První rozsáhlé menu File obsahuje řadu víceméně standardních funkcí pro běžnou práci (otevření souboru, otevření VideoCD / DVD, otevření libovolného video zařízení) a zajímavého kouzelníka pro definování multimediálních datových proudů (streamů).

Druhé jednoduché menu View slouží k aktivaci komplexního multimediálního playlistu, zobrazování okna se zprávami, podrobného statistického okna s informacemi o aktuálním souboru nebo datovém proudu. Třetí menu Settings umožňuje změnu i úpravy grafického prostředí přehrávače a otevírá extrémně rozsáhlý dialog - Preferences s velmi detailní kompletní konfigurací.

Ve čtvrtém menu Audio najdeme nastavení audio kanálů, nastavení výstupního audio signálu (Mono, Stereo, 2 Front 2 Rear, 5.1, A/52) a jednoduchou vizualizaci (Disable, Goom, Random, Scope a Spectrum).

Zajímavé menu Video obsahuje především nastavení velikosti okna (zoom), aktivaci celo obrázkového režimu a účinný vizuální post-processing. Menu Navigation je ve Windows zcela prázdné, ale třeba v systému BeOS nabízí sedm navigačních funkcí pro přechod mezi různými daty a soubory.

Přehrávač VLC opět dokazuje, že na akademické půdě mohou vznikat velmi silné a vitální projekty, které poskytují nezvyklý luxus prakticky všem uživatelům. Jakmile se VLC dostane do první finální verze, bude velmi nebezpečnou hrozbou pro všechny ostatní konkurenty na této planetě.

Systémové požadavky:

Procesor: minimálně Pentium MMX, doporučeno Pentium III (AMD K6-2) / 500 MHz
Paměť: 32 MB, doporučeno 128 MB RAM
Místo na disku: 15 MB
Grafika: minimálně 4 MB VRAM, doporučeno 16 MB VRAM
Kontakt: http://www.videolan.org (Ecole Centrale Paris)
Cena: GNU / GPL (zdarma)

Názor SWN:
Pro – Ohromující rozsah funkcí a možností v atraktivním obalu za bezkonkurenční cenu. Skvělá podpora nejnovějších technologií a videostandardů (H264/AVC). Kvalitní a stabilní platforma pro uživatele mnoha operačních systémů.
Proti – Stále jde o betaverzi, takže některé funkce nejsou zatím dotaženy a některé relativně bezvýznamné funkce neposkytují očekávaný efekt.
Závěr – Pokud bude vývoj VLC pokračovat stejným tempem jako dosud, mnoho uživatelů i podniků možná časem úplně zapomene na své oblíbené multimediální aplikace.