V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Marantovité

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 7. 8. 2011, 07:49; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Marantovité (Marantaceae R. Br.) je čeleď jednoděložných rostlin z řádu zázvorníkotvaré (Zingiberales).

Obsah

Popis

Jsou to vytrvalé byliny s oddenky, mohou to být pozemní rostliny i epifyty, zřídka lijány. Listy jsou jednoduché, střídavé, dvouřadě až spirálně uspořádané, většinou dlouze řapíkaté (řapík je někdy křídlatý), s listovými pochvami. Čepele jsou často barevně vzorované, jednoduché, celokrajné, asymetrické, kopinaté, podlouhlé až vejčité, žilnatina je zpeřená až zpeřeně souběžná. Jsou to jednodomé rostliny s oboupohlavnými květy. Květy jsou uspořádnány po 2 a každý pár je podepřen listenem, páry květů často skládají vrcholičnaté květenství. Květy jsou výrazně nesouměrné. Okvětí je rozlišeno na kalich a korunu. Kališní lístky jsou 3, jsou volné. Koruna se skládá ze 3 lístků, které jsou na bázi srostlé v krátkou trubku, jsou nestejné, jeden z lístků je delší a kápovitý. Fertilní tyčinka je jen 1, nese pouze půlku fertilního prašníku a je petaloidní (napodobuje korunu). Zbylé 3-4 (zřídka 2) tyčinky jsou přeměněny na staminodia, která jsou také pataloidní, srůstají dole v trubku, která je delší než trubka koruny. Gyneceum je srostlé ze 3 plodolistů, je synkarpní, semeník je spodní. Plodem je tobolka nebo řidčeji bobule[1][2].

Rozšíření ve světě

Je známo asi 31 rodů a asi 550 druhů, z čehož zabírá asi 300 druhů rod Calathea. Jsou rozšířeny v tropech (málo až subtropech) celého světa, nejvíce v Americe. V Austrálii chybí[3]. V ČR jsou některé druhy pěstovány jako pokojové rostliny[4].

Seznam rodů

Afrocalathea, Ataenidia, Calathea, Cominsia, Ctenanthe, Donax, Halopegia, Haumania, Hylaeanthe, Hypselodelphys, Ischnosiphon, Koernickanthe, Maranta, Marantochloa, Megaphrynium, Monophrynium, Monophyllanthe, Monotagma, Myrosma, Phacelophrynium, Phrynium, Pleiostachya, Sanblasia, Saranthe, Sarcophrynium, Schumannianthus, Stachyphrynium, Stromanthe, Thalia, Thaumatococcus, Thymocarpus, Trachyphrynium

Reference

  1. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  2. http://delta-intkey.com/angio/www/marantac.htm
  3. http://www.mobot.org/MOBOT/Research/apweb/
  4. http://bydleni.lidovky.cz/tropicke-paradnice-0a4-/home-zahrada.asp?c=A081120_151736_home-zahrada_byt


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Marantovité