V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Judith Resniková

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 8. 3. 2009, 16:52; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Judith Arlene Resniková (* 5. dubna 1949 ve městě Akron, Ohio, USA) byla americká astronautka, která tragicky zemřela 28. ledna 1986 v raketoplánu Challenger nad Floridou.

Obsah

Život

Mládí a výcvik

Vystudovala Carnegie Mellon University v Pittsburgu v roce 1970 a stala se inženýrkou elektrotechniky. Nastoupila své první zaměstnání u společnosti RCA v Moorestownu v New Jersey, kde pracovala na vývoji integrovaných obvodů. Po dalších sedmi letech na univerzitě v Marylandu obhájila doktorát. Nastoupila jako vývojová pracovnice k firmě Xerox Corporation v El Sequendo v Kalifornii. Do týmu kosmonautů NASA nastoupila v lednu 1978 jako astronaut specialista do osmé skupiny kosmonautů, tehdy ještě svobodná. Ráda hrála na klavír. Bavila ji matematika. Vdala se a brzy zas rozvedla. Byla židovského vyznání.

Lety do vesmíru

Judith Resniková byla čtvrtá žena a 147. člověk ve vesmíru. Na orbitální dráhu vzlétla poprvé v raketoplánu Discovery v roce 1984. Byla to šestidenní mise STS-41-D. Start proběhl z obvyklého kosmodromu na mysu Canaveral. Osádku Discovery tvořili Henry Hartsfield (velitel), Michael Coats (druhý pilot), letoví specialisté dr. Judith Resniková, dr. Steven Hawley a Richard Mullane a konečně „první cestující“ v raketoplánu, Charles Walker, inženýr od firmy McDonnell Douglas. Vypustili družice SBS 4, Leasat 2 a Telstar 3. Návrat byl na základnu Edwards.

Podruhé dostala příležitost v tragickém letu raketoplánu Challenger. Mise označená STS-51-L skončila 73 sekund po startu z Floridy výbuchem. Celá posádka ve složení Francis Scobee, Michael Smith, Judith Resniková, Ellison Onizuka, Ronald McNair, Gregory Jarvis a Sharon McAuliffeová zahynula.

Během svých dvou letů strávila ve vesmíru šest dní.

Literatura

  • CODR, Milan. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.  

Externí odkazy