Vážení zákazníci a čtenáři – od 28. prosince do 2. ledna máme zavřeno.
Přejeme Vám krásné svátky a 52 týdnů pohody a štěstí v roce 2025 !

Netscape Composer

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 31. 10. 2016, 17:46; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Netscape Composer v OS/2 Merlin

Netscape Composer je grafický internetový editor, který je integrální součástí velmi populárního prohlížeče Netscape Communicator verze 4.x. Jeho základním rysem je výhradní orientace na režim WYSIWYG, který nenutí uživatele znát jednotlivé příkazy jazyka HTML. Obrovskou výhodou editoru je fakt, že samotný prohlížeč Netscape Communicator je volně dostupný v mnoha operačních systémechWindows 9x/NT, Windows 3.1x, OS/2 Merlin, Linux a MacOS 8.x.

Aplikační okno Composeru je rozděleno na tři rozdílně velké části. V horní třetině je umístěno celkem osm menu (File, Edit, View, Insert, Format, Tools, Communicator a Help). Pod ním jsou dvě nástrojové lišty. První lišta obsahuje celkem 16 ikon, které reprezentují vybranou skupinu základních operací. Druhá lišta, která má 13 ikon, slouží zejména k nastavení fontů, typů písma (tučné, kurzíva) a k formátování textu. Vybranou lištu lze snadno dočasně nebo trvale minimalizovat. Obě lišty výborně vylepšuje bublinková nápověda. Prostřední třetinu okna reprezentuje poměrně běžné editační okno s podporou pravého tlačítka myši (zobrazuje se plovoucí menu). Příkazy obsažené v zobrazeném menu závisí na objektu, který jsme vybrali. Silná podpora technologie Drag and Drop je zde samozřejmostí. Do dokumentu v editoru lze přetáhnout hypertextové odkazy a obrázky ze záložek, pošty, diskusních skupin nebo prohlížecího okna. Poslední třetinu tvoří obvykle stavová informační řádka. V jejím levém rohu je dvojice ikon, které informují o úrovni zabezpečení a aktivním režimu (online/offline).

Composer nabízel mnoho aktuálních technologií, takže plná podpora jazyků HTML 4.0, HTML 3.x, JavaScript 1.3 a Java 1.1.x byla nedílnou součástí editoru. Hlavní předností editoru byla velmi těsná spolupráce s WWW prohlížečem. Dokázal však také spolupracovat s externím HTML editorem (dialog Preferences).

Při vytváření stránky může každý uživatel využívat mnoho připravených šablon na internetu, běžné příkazy spolupracující s clipboardem (Cut, Copy a Paste) a editační příkazy UNDO / REDO. Kontrola anglického (českého v OS/2) pravopisu funguje podle hlavního slovníku (horká klávesa CTRL+K), který obsahuje nejčastěji používaná slova. V hlavním slovníku můžeme přidávat, nahrazovat a mazat slova. Hotovou stránku (včetně obrázků) můžeme jednoduše přenést přímo na webový server díky výborné funkci Publish, která podporuje FTP i HTTP protokol. Composer podporuje obrovské množství jazykových stránek včetně češtiny (Code page). V menu Insert najdeme výkonnou funkci Table umožňující velmi luxusním způsobem vytvářet různé tabulky. V menu Tools se skrývá masivní podpora různých ASCII znaků a zajímavá funkce Rainbow Colorize, která vybraný text obarví duhovými barvami. Možnosti editoru lze navíc libovolně rozšiřovat využitím doplňkových Plug-ins modulů. Všechny vlastnosti editoru jsou velmi podrobně popsány v názorné nápovědě (NetHelp).

Definitivně poslední HTML editor Netscape Composer se objevil v Netscape Navigatoru verze 7.2 (17. srpna 2004).

Netscape Browser 8.x a všechny novější prohlížeče již Netscape Composer neobsahují, protože se jejich jádrem stala Mozilla Firefox.

Související články


Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly.
Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás.
Náš FIO účet — 2500575897 / 2010