V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Panenská věž

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 26. 4. 2018, 22:46; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Detail věže

Panenská věž (Ázerbájdžánsky Qız Qalası, Rusky Девичья башня; staré jméno: Göz Qalası - "Oční věž") je historická věž ve Starém městě Baku v Ázerbájdžánu.

Původně stála přímo na břehu Kaspického moře. Během asanace na začátku 20. století však byla ob břehu moře oddělena hlavní dopravní tepnou a městskými parky.

Obsah

Stavební vývoj

Byla postavena pravděpodobně ve 12. století, možná i dříve (7. století). Její architektonický sloh a stavební postup je dosud neznámý, odhaduje se, že byla postavena architektem Masud Ibn David, který byl pravděpodobně otcem architekta, který vytvořil Mardakan Round Tower stojící na Apšeronském poloostrově (Abseron Yasaqligi) na severovýchodě Baku.

Význam stavby

Panenská věž je významná pamětihodnost a jeden z největších ázerbájdžánských národních symbolů, je vyobrazena na ázerbájdžánské měně a spoustě úředních dokumentů. Je sídlem muzea, prodávají se zde upomínkové předměty, tradiční textil a keramické výrobky. Pod věží jsou zachovalé vykopávky a krámky s pravými ručně tkanými koberci. Přímo pod věží se nacházejí minarety starého města, přímořský národní park Maritime, De Gaulleův dům a je odtud výhled na záliv v Baku. Večer bývá osvětlena různými barvami, obzvláště pak na svátky jara (Novruz bayram).

Pověsti

Panenská věž v noci

Panenská věž je opředena spoustou legend.

Nejpopulárnější je legenda o mladé dívce - královské dceři, se kterou se chtěl oženit její vlastní otec. Snažila se jej odratit, ale on byl neústupný. Proto mu dala za úkol postavit pro ni tuto věž a slíbila, že až bude dostavěna, vezme si ho. Král tedy začal stavět vysokou věž a dívka doufala, že snad za tu dobu změní svůj názor. Když byla věž hotova, král stále trval na svém, a tak jeho dcera skočila z věže přímo do moře a zahynula.

Zajímavosti

Zajímavostí je, že věž nebyla nikdy násilně dobyta, a proto se dochovala v původní podobě.

Od roku 2000 je zapsána jako chráněná památka na seznamu Světového dědictví UNESCO.

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Panenská věž
 Azerbaijan  Ázerbájdžánské památky na seznamu světového dědictví UNESCO

Opevněné město Baku s Panenskou věží a Palácem ŠirvanšáhůGobustánské skalní památky