V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Zámek Klášterec nad Ohří

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 16. 6. 2013, 12:47; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Zámek Klášterec nad Ohří.
Interiér Zámku Klášterce nad Ohří
Interiér Zámku Klášterce nad Ohří

Zámek Klášterec je zámecká stavba vystavěná na ostrohu řeky Ohře při úpatí Krušných hor. Patří k nejvýznamnějším historickým šlechtickým sídlům severozápadních Čech. V zámku je instalována expozice porcelánu od prvopočátků po dnešek ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze. V průběhu sezóny je přístupná zámecká vyhlídková věž, navštívit lze také hrobku v přilehlém kostele Nejsvětější Trojice s porcelánovým plastickým rodokmenem hraběcí rodiny Thunů. V zámku se pořádají výstavy a koncerty vážné hudby. V letních měsících probíhají u sally terreny koncerty dechovky. Pravidelně se zde pořádají výstavy minerálů a drahých kamenů z nedalekých nalezišť Ciboušov a Domašín. Drahé kameny z Ciboušova byly použity na výzdobu kaple sv. Václava ve Svatovítské katedrále na Pražském hradě a v kaplích sv. Kříže a sv. Kateřiny na Karlštejně.

Prohlídkové okruhy

1. okruh – Expozice porcelánu ze sbírek Uměleckoprůmyslového muzea v Praze – Sbírky starého čínského, japonského a středoevropského porcelánu (Míšeň, Vídeň, Berlín, atd.) z období 16. až 19. století, které jsou umístěny v originálních renesančních sálech se štukovou výzdobou z období kolem roku 1600. V 21 sálech jsou umístěny sbírky českého porcelánu ze Slavkova, Klášterce nad Ohří, Březové, Kyselky, Chodova, Staré Role, Dalovic a Prahy, dokumentující více než dvousetletou historii výroby porcelánu v Čechách. Prohlídka tohoto okruhu trvá s intenzivním odborným průvodcovským výkladem 70 minut. Výklad zahrnuje historii města, zámku a jeho majitelů, dále historii výroby porcelánu ve staré Číně, Japonsku, Evropě a v Čechách.

2. okruh – Zámek – V dalším okruhu si lze prohlédnout zámecký areál, kostel Nejsvětější Trojice s Thunskou hrobkou, v níž jsou uloženy ostatky hraběcí rodiny Thun-Hohensteinů, která vlastnila klášterecké panství nepřetržitě od roku 1623. V hrobce se nachází porcelánový rodokmen hraběcí rodiny. Prohlídka dále pokračuje historickým středem města. Výklad zahrnuje historii města.

Související články

Externí odkazy