V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!
V tiskové zprávě k 18. narozeninám brzy najdete nové a zásadní informace.

Mutualismus

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 14. 4. 2011, 11:00; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Opylovač a rostlina - příklad mutualismu
Ryba a kreveta. Ryba hlídá, zatímco slepá kreveta hloubí "noru". Orientuje se přitom pomocí tykadel, jimiž udržuje kontakt s tělem ryby.



Mutualismus je vzájemné ovlivňování či soužití mezi jakýmikoliv dvěma či více organismy, které je pro všechny zúčastněné organismy prospěšné. Je jedním z druhů symbiózy.

Často se symbióza chápe jako synonymum ke slovu mutualismus, ale ve skutečnosti se jí označuje celé spektrum vztahů, parazitismem počínaje a mutualismem konče.

Obsah

Příklady mutualismu

Mutualismus je v přírodě velmi častý jev. Někdy však může přecházet například v parazitismus nebo komenzálismus. Mezi nejčastěji zmiňované případy mutualismu patří:

  • Mykorhiza. Houba získává organické látky a rostlina získává přístup k fosforu a jiným anorganickým látkám. Také mykorhiza je ve většině případů výhodná pro oba druhy.

Další příklady

Některé řasy či sinice se usadily v tělních dutinách a tkáních živočichů. Často tyto fotosyntetizující drobné symbionty nazýváme zooxanthely. Hlubokomořské riftie využívají zase chemotrofních bakterií. Přežvýkavcům usnadňují některé bakterie trávení celulózy. Mravenci se často účastní mutualistického vztahu s mšicemi a jiným hmyzem. Rak poustevníček využívá žahavých ramen symbiotických sasanek, zatímco sasanky se přiživují na zbytcích potravy. Některé drobné ryby se živí škůdci na větších rybách a chrání je před nepříjemnými parazity.

Co mutualismus není

Naopak lichenismus (soužití houby a řasy v lišejníku) není příliš mutualismus, ale složitější symbiotická asociace (viz článek lišejník).

Literatura

  • Čepička, I., Kolář, F., Synek, P. (2007): Mutualismus, vzájemně prospěšná symbióza. Přípravný text - biologická olympiáda 2007-2008, NIDM ČR, Praha
  • Slavíková, J. (1986): Ekologie rostlin, SPN Praha