Piskoř pruhovaný
Z Multimediaexpo.cz
Piskoř pruhovaný nebo také piskoř páskovaný (Misgurnus fossilis; Carl Linné, 1758) je sladkovodní ryba z čeledi sekavcovitých, která je v České republice chráněný druh ryb. Zvláštností tohoto druhu je, že kyslík přijímá nejen pomocí žaber, ale také polykáním vzdušného kyslíku, který je následně vstřebáván do krevního oběhu sliznicí střeva.
Obsah |
Popis
Tělo je výrazně protáhlé, z boků zploštělé. Kolem úst má celkem 10 vousků. Typickým znakem jsou tmavé podélné pruhy na bocích. Ploutve jsou zaoblené. Prsní ploutve samců jsou o něco delší než u samic.
Výskyt
Obývá zabahněná dna pomalu tekoucích a stojatých vod. Vyskytuje se od Francie až po povodí Volhy. Zcela chybí ve Skandinávii, na Britských ostrovech a ve Středomoří.
Potrava
Živí se drobnými bezobratlými živočichy dna.
Rozmnožování
Tření probíhá v dubnu až červnu. Ryby kladou jikry na vodní rostliny. Plodnost samice se pohybuje mezi 5000 - 30 000 jikrami. Čerstvě vylíhlý plůdek má nápadné vnější nitkovité žábry, které následně mizí.
Význam
Tento druh nemá hospodářský význam. Známá je jeho citlivost na změnu atmosférického tlaku, proto byl používán k předpovídání počasí.
Externí odkazy
- Piskoř pruhovaný v atlasu ryb na CHYTEJ.cz
- Piskoř pruhovaný na MRK.cz
- Obrázky piskoře pruhovaného
- Piskoř pruhovaný - atlas ryb on-line
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |