Candát obecný

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 11. 4. 2023, 15:16; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Candát obecný (Sander lucioperca) je jedním ze dvou druhů candáta vyskytujících se na území Česka. Patří mezi ušlechtilé druhy ryb. Pravidelně je vysazován do revírů jako doplňková ryba.

Obsah

Synonyma

  • Stizostedion lucioperca

Popis

Tělo je protáhlé, z boků zploštělé. Hlava zakončena koncovými ústy. V tlamě se nachází řada drobných zoubků a také velké tzv. psí zuby. Na hřbetě se nachází dvě hřbetní ploutve, první vyztužena tvrdými paprsky, druhá měkkými. Břišní ploutve jsou umístěny hned za úrovní prsních. Tělo je zbarveno šedě s odstíny zelené. V mládí jsou na bocích zřetelné svislé tmavé pruhy. Dorůstá do délky až 130 cm a hmotnosti 21 kg. Nejstarší známý exemplář měl 25 let.

Výskyt

Původní domovinou candáta je povodí Dunaje a Volhy. Odtud se postupně rozšířil do střední a dále do západní Evropy. Obývá především velké, pomalu tekoucí úseky řek, údolní nádrže a rybníky. Jedná se o druh, který je velmi choulostivý na obsah kyslíku a kvalitu vody.

Potrava

V mládí se živí především planktonem, měkkýši a dalšími bezobratlými. V dospělosti přijímá výhradně drobnější druhy ryb.

Rozmnožování

Candát obecný pohlavně dospívá ve věku 3 - 5 let. Tře se v období od dubna do června. V tomto období samec vyčistí v mělčinách určitý úsek dna. Na něj pak samice naklade jikry. Samec snůšku hlídá a chrání před případnými predátory až do vylíhnutí potěru.

Význam

Jedná se spolu se štikou o hospodářsky nejvýznamnější dravou rybu Česka. Řada rybářů se specializuje právě na lov tohoto druhu. Mezi labužníky je oblíben pro konzumní kvalitu svého masa.

Lov

Candát se většinou loví přívlačí nebo na živou nebo mrtvou rybku. Je poměrně citlivý na počasí a často mění stanoviště, proto se velmi těžko vyhledává.

Lovné míry

45 cm. (Na některých revírech 50 cm.)

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Sander lucioperca