V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Michael Stipe

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 8. 2. 2010, 22:13; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


John Michael Stipe (* 4. ledna 1960 v Decatur, Georgia) je zpěvák a zakládající člen americké rockové kapely R.E.M. Michael Stipe je znám pro svůj mumlavý styl zpěvu na počátku své kariéry, ale také pro své komplexní a surrealistické texty a politický aktivismus. Stipe a ostatní členové R.E.M. se stali „kmotry“ alternativního rocku a jsou možná první kapelou tohoto stylu, která získala celosvětovou slávu a inspirovala řadu „alternativních“ kapel 90. let, například Radiohead, Pearl Jam, nebo Nirvanu.

Kariéra

Stipe se seznámil s Peterem Buckem, Billem Berrym a Mikem Millsem v roce 1980 když studoval fotografii a malbu na University of Georgia. Založili kapelu R.E.M. a svůj první singl „Radio Free Europe“ vydali pod labelem Hib-Tone. Singl dosáhl úspěchu na univerzitním rádiu a kapela podepsala smlouvu s I.R.S. Records, u které vydala o rok později EP Chronic Town. Debutové album Murmur vydali R.E.M. v roce 1983 a to bylo následováno sérií dalších alb, které byly pozitivně hodnoceny kritikou a dosáhly relativně slušeného komerčního úspěchu. Několik úspěšných singlů a také Stipeův aktivismus mu přinesly status hvězdy a oddanou fandovskou základnu. Mezi jeho přátele patřil například River Phoenix, jemuž bylo věnováno album Monster. Jeho přítelem byl i zpěvák Nirvany Kurt Cobain. Stipe prohlásil, že spolu s Cobainem plánovali společný projekt, ale před Cobainovou sebevraždou nestihli nic složit ani nahrát. Stipe je také kmotrem dcery Kurta Cobaina a Courtney Love, Frances Bean Cobain.[1] Velkým zdrojem inspirací byla pro Stipea legendární zpěvačka Patti Smith a její debutové album Horses, které Stipe poslouchal, když mu bylo 15. Patti Smith zpívá doprovodné vokály na písni R.E.M. „E-Bow the Letter“. Stipe a zbytek kapely má přátelské vztahy také s kapelou Radiohead, která jim dělala předkapelu na turné na podporu alba Monster v roce 1995. Při turné kapely Radiohead v roce 2003 zpíval při některých koncertech Stipe píseň „Lucky“. Zpěvák Radiohead, Thom Yorke, prohlašuje, že Michael Stipe je integrální součástí jeho života, protože mu pomohl vyrovnat se s depresemi, kterými trpěl na konci 90. let a také jej a R.E.M. uvádí jako jednoho ze svých hudebních vzorů a inspirací. Název a text písně „How to Disappear Completely“ pochází z rady, kterou dal Stipe Yorkeovi, když trpěl depresí.[2]

Michael Stipe

Stipe si byl velice blízký se zpěvačkou Natalií Merchant se kterou natočil i několik písní, mezi nimi i píseň „Photograph“, která byla zařazena na benefiční album Born to Choose propagující hnutí pro-choice. Oba také vystoupili společně s Peterem Gabrielem. V roce 1998 vydal Stipe kolekci s názvem „Two Times Intro: On the Road with Patti Smith“. Stipe začal spolupracovat se společností Single Cell a podílel se na produkci několika jejich filmů a to Velvet Goldmine, Being John Malkovich a American Movie v roce 1999, Americké psycho v roce 2000 a Saved! v roce 2004. Pro knihu poezie The Haiku Year vydanou nakladatelstvím Soft Skull Press napsal jednu haiku. V roce 2006 vydal EP, které obsahovalo šest různých cover verzí písně Josepha Arthura „In the Sun“ pro humanitární organizace pomáhající obětem hurikánu Katrina. Verze, kterou natočil se zpěvákem Coldplay Chrisem Martinem, se na kanadském žebříčku dostala ža na první místo. Ve stejném roce se Stipe objevil na albu Meds kapely Placebo, pro které spolu s Brianem Molkem nazpíval píseň "Broken Promise". V roce 2006 také zpíval píseň "L'Hôtel" na albu Monsieur Gainsbourg Revisited věnovaném památce Serge Gainsbourga a píseň „Dancing on the Lip of a Volcano“ na albu One Day It Will Please Us to Remember Even This kapely New York Dolls.

Reference


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.