V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Recidiva

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 27. 8. 2013, 09:56; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Recidiva (z lat. recidivus, opakující se) označuje, že člověk (recidivista) opakovaně upadl do nějaké nežádoucí situace, typicky do nemoci, závislosti nebo zločinu. Zkušenost ukazuje, že tyto situace se častěji vyskytují u lidí, kteří je už zažili, že se tedy opakují. Lidé, kteří jimi už prošli, představují tedy rizikové skupiny, vyžadující zvláštní péči.

Obsah

Druhy recidivy

  • Recidiva nemoci může být podmíněna vrozenou dispozicí, může však mít i své psychologické a společenské příčiny. Aby se jí zabránilo, je často třeba změnit styl života, prostředí nebo zaměstnání. Vyléčený člověk vyžaduje preventivní péči, aby se případná recidiva zachytila co nejdříve; to platí i pro ostatní případy.
  • Osoby, které se úspěšně léčily z drogové nebo alkoholové závislosti, tato závislost přesto dále ohrožuje. Léčba totiž často neodstraní její hlubší osobnostní a psychologické příčiny. Odborníci proto doporučují, aby se takové osoby vyhýbaly „spouštěčům“ své závislosti (prostředí, společníci, situace), ale aby každý s recidivou počítal a připravil se na ni. To znamená předně najít spojence a za druhé vypracovat konkrétní strategii, co se má udělat, pokud by k recidivě došlo.[1]
  • Kriminální recidivy tvoří značnou část všech trestných činů: podle amerických statistik tvoří recidivisté asi 60 % trestaných, recidiva je nejčastější u krádeží, přes 70 %.[2] To je také jeden z nejsilnějších argumentů proti dnes obvyklému trestu odnětí svobody (vězení): vězeňský režim ani společnost nepomáhá k nápravě, ale často naopak. Rozhodující role při snižování recidivy zločinnosti je sociální pomoc propuštěným trestancům, kteří za dobu pobytu ve vězení obvykle ztratili všechny sociální vazby venku a tvoří tudíž velmi rizikovou skupinu.

Odkazy

Reference

  1. Recidiva je zkušenost.
  2. Recidivism of Prisoners Released in 1994

Související články

Externí odkazy

Literatura

  • O. Suchý, Příčiny a prevence recidivy. Praha 1983
  • J. Válek a kol., Prevence recidivy infarktu myokardu. Praha: Avicenum, 1990