V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Protitankové zbraně

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 18. 9. 2013, 09:18; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Německý kanon PaK 38
Ruská mina TM-46

Protitankové zbraně jsou zbraně určené přednostně na boj proti tankům a jiným obrněným vozidlům (např. BVP), použitelné jsou i k ničení stálých opevnění, úkrytů a jiných odolných cílů, omezeně jsou použitelné k ničení všech druhů vojenské dopravní techniky a polních opevnění; proti kryté a nekryté živé síle jsou zpravidla účinné málo.

Protitankové zbraně zahrnují velké množství různých druhů zbraní, od individuálních zbraní jednotlivce (ruční protitankové granáty) přes zbraně ve výzbroji pěchotního nebo motostřeleckého družstva (různé druhy reaktivních granátů a protitankové pušky), dělostřelecké zbraně (specializované protitankové kanóny a protitanková / protipancéřová munice pro ostatní dělostřelecké zbraně), letecké protitankové bomby, průbojné letecké rakety a střelivo pro letecké kanóny, ženijní protitankové miny a fugasy, až po protitankové řízené střely všech druhů.

Z hlediska účinku protitankových zbraní na tank možno rozlišit tři způsoby zneškodnění tanku:

  • zneškodnění jeho výzbroje a schopnosti vést palbu, především z hlavní zbraně - tankového kanónu, zničení zaměřovačů a pozorovacích přístrojů
  • zastavení tanku nebo snížení jeho pohyblivosti - například roztrhnutím pásu nebo jiným poškozením podvozku nebo pohonu tanku
  • úplné zničení tanku nebo zneškodnění/zničení jeho posádky

Na zneškodnění zbraní a pozorovacích přístrojů postačuje často běžná (průbojná) munice pro ruční zbraně, problémem je, že tato zařízení představují velmi malé cíle, které je obtížné zasáhnout i z malé vzdálenosti. Podobně na zastavení tanku stačí relativně malá nálož výbušnin, problémem je ale její doprava a umístění na vhodné místo. Zastavený tank je ale už poměrně jednoduché zničit například palbou polního dělostřelectva - je to stacionární cíl, na jehož zničení je polní dělostřelectvo dostatečně vybavené (přímý zásah stropu věže nebo horní části trupu dělostřeleckým granátem ráže víc jak 100 mm zničí nebo dlouhodobě vyřadí z boje i většinu moderních tanků).

Související články


Flickr.com nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Protitankové zbraně
Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Protitankové zbraně