V sobotu 2. listopadu proběhla mohutná oslava naší plnoletosti !!
Multimediaexpo.cz je již 18 let na českém internetu !!

Program New Frontiers

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 10. 3. 2009, 01:43; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Soubor:New Horizons 2.jpg
Sonda New Horizons

Program New Frontiers (česky: Nové hranice) je výzkumný program NASA řady středně drahých (náklady nepřekračující 700 milionů USD), vysoce vědecky zaměřených vesmírných misí. Program je pokračovatelem velmi úspěšného programu Discovery.

Obsah

Probíhající mise

New Horizons

New Horizons je mise k Plutu, která odstartovala 19. ledna 2006 a je na cestě k svému cíli. Po gravitačním manévru u Jupiteru v únoru 2007 sonda směřuje k Plutu, kolem něhož proletí v červenci 2015. Mezi rokem 2015 a 2020 bude zkoumat další jeden či dva objekty z Kuiperova pásu.

Připravované mise

Sonda Juno

Juno

Juno je plánovaná sonda pro průzkum planety Jupiter, která by měla odstartovat v srpnu 2011. Sonda bude navedena na polární dráhu, odkud bude zkoumat magnetické pole planety.

Galileo - předchozí sonda k planetě získala rozsáhlé znalosti o horní atmosféře. Další studie Jupiteru má zásadní význam nejen pro pochopení původu planety a sluneční soustavy, ale také obřích extrasolárních planet obecně. Hlavní vědecké cíle mise sondy Juno k Jupiteru:

  • Porozumět Jupiterovým dynamickým a strukturálním vlastnostem prostřednictvím stanovení hmotnosti a velikosti Jupiterova jádra, jeho gravitačního a magnetického pole a vnitřního proudění
  • Proměření složení Jupiterovy atmosféry, zejména množství plynů schopných kondenzace (H2O, NH3, CH4 a H2S), určit teplotní profil atmosféry planety, profil rychlostí větrů a prozkoumat oblačnou pokrývku do větší hloubky, než sonda Galileo
  • Prozkoumat a charakterizovat prostorové struktury Jupiterovy polární magnetosféry

Navrhované mise

Pro zařazení do programu New Frontiers je navrhováno mnoho misí. Níže jsou uvedeny některé návrhy.

Venus In Situ Explorer

Sonda Venus In Situ Explorer (start nejdříve v roce 2013) by měla studovat složení a vlastnosti povrchu Venuše. Cílem je získat a charakterizovat odebraný vzorek z povrchu, určit jeho chemické a mineralogické složení. V návrhu se uvažuje buď o analýze vzorku přímo na povrchu nebo vynesení vzorku pomocí balónu do výšky s přijatelnější teplotou a tlakem a tam vzorek analyzovat.

Lunar South Pole-Aitken Basin Sample Return

Sonda Lunar South Pole-Aitken Basin Sample Return by měla získat a dopravit na Zemi asi dva kilogramy vzorků horniny z kráteru u jižního pólu Měsíce. Vědci předpokládají, že v kráteru je původní měsíční materiál. Start sondy se má uskutečnit nejdříve v roce 2013.

Comet Surface Sample Return

Mise Comet Surface Sample Return (start nejdříve v roce 2013) plánuje získat a dopravit na Zemi vzorek prachu z jednoho či více míst z povrchu jádra komety, včetně jednoho v bezprostřední blízkosti aktivní oblasti, odkud uniká materiál zevnitř jádra.

Podrobná studie komet slibuje možnost pochopit fyzické podmínky a chemické složení sluneční soustavy ve velmi raném stádiu, včetně rané historie vody a biogenních prvků.

Vyloučení Marsu

Vědecké studie v rámci programu New Frontiers se nezabývají zkoumáním planety Mars, pro kterou je určen jiným způsobem financovaný program Mars Scout.

Externí odkazy