Pioneer 1

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 23. 9. 2013, 12:16; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Pioneer 1 byla bezpilotní sonda tehdy nové organizace NASA z USA určená k průzkumu Měsíce. Celý projekt programu Pioneer připravila Jet Propulsion Laboratory (JPL) v Pasadenaě u Los Angeles. V katalogu COSPAR dostala dodatečně přidělené označení 1958-007B.

Obsah

Program

Byl to první americký pokus o let k Měsíci a vytvoření jeho družice.

Konstrukce

Sonda při startu vážila 38,2 kg. Postavila ji firma TRW původně pro US Air Force ve Washingtonu. Byl to válec o průměru 0,74 metru na obou koncích zúžený. Měla v sobě raketový motor o hmotnosti 11 kg, řadu osmi korekčních motorků, anténu a vědecké přístroje k měření kosmického záření, mikrometeoritů, magnetického pole, teploty a také televizní systém. Stabilizace mělo být dosaženo rotací kolem osy.

Průběh letu

S pomocí rakety Thor Able 1, v COSPAR katalogizována 1958-007A, odstartovala sonda z rampy na kosmodromu Eastern Test Range na Floridě dne 11. října 1958. Dosáhla rychlosti 10,48 km/s místo plánovaných 10,74 km/s. Vyletěla do výšky 113 700 km nad Zemí a následně se po 43 hodinách k ní vrátila a shořela v zemské atmosféře nad Tichým oceánem. Nezdařil se ani pokus o zapálení motoru, který by z ní udělal družici Země. Nicméně přinesla díky měření informace o vzdálených radiačních pásech.

Literatura

  • LÁLA, Petr; VÍTEK, Antonín. Malá encyklopedie kosmonautiky. Praha : Mladá fronta, 1982.  


Externí odkazy