Pentobarbital

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 25. 9. 2013, 10:39; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Pentobarbital je krátkodobě působící barbiturát, dostupný jak v podobě volné kyseliny, tak sodné soli[1]. Jedním z obchodních názvů léčiva je Nembutal (ze strukturního vzorce sodné soli — Na (sodík) + ethyl + methyl + butyl + al; „al“ je běžná přípona používaná u barbiturátů), vytvořený Dr. Johnem S. Lundym, který ho začal používat v roce 1930[2]. Pentobarbital ve formě volné kyseliny má sumární vzorec C11H18N2O3. Má podobu bílého krystalického prášku až bezbarvých krystalů, je těžce rozpustný ve vodě, snadno v ethanolu a etheru[3]. Sodná sůl (pentobarbitalum natricum) má vzorec C11H17N2NaO3 a jde o bílý hygroskopický prášek snadno rozpustný ve vodě[4].

Obsah

Použití

Schválená použití

Pentobarbital je schválen FDA (v USA) pro použití v humánní medicíně k léčbě záchvatů a k předoperační (a jiné) sedaci. Lze používat i jako krátkodobé hypnotikum[5] Ve Francii a Nizozemsku se již nepoužívá pro léčbu nespavosti ani pro přípravu před anestezií[6]

Neschválená/experimentální použití

Mezi experimentální použití pentobarbitalu patří snižování nitrolebního tlaku při Reyově syndromu a při traumatickém poškození mozku[1], a vyvolání kómatu při mozkové ischemii[5].

Reference


Chybná citace Nalezena značka <ref> bez příslušné značky <references/>.