Ural
Z Multimediaexpo.cz
Ural (rusky Ура́льские го́ры) je pohoří v Rusku. Nachází se v centrální části země, a odděluje evropské a asijské Rusko a je také geografickou hranicí mezi Evropou a Asií. Jedná se o nejvýznamnější ruské pohoří táhnoucí v délce téměř 2 500 km ve směru sever-jih.
Obsah |
Geologie
Ural je jedno z nejstarších známých pásmových pohoří, které vzniklo již v prvohorách během karbonu jako důsledek tektonické srážky Sibiře a Baltiky.
Geografie
Z geografického hlediska se Ural rozděluje na 5 samostatných celků: Jižní Ural, Střední Ural, Severní Ural, Subpolární Ural a Polární Ural. Severní část zasahuje k Severnímu ledovému oceánu, a jižní končí na hranici Ruska s Kazachstánem. Nejvyšším vrcholem je s 1 895 m hora Narodnaja nacházející se v severní části pohoří.
Průmysl
Do oblasti Uralu byla během II. světové války přestěhována významná část těžkého průmyslu před postupujícími německými vojsky. Oblast je bohatá na přírodní bohatství jako je zlato, platina, železná ruda, uhlí, nikl a další minerály, což ji řadí mezi důležité surovinové základny Ruska.
Sídla
Za hlavní město celé oblasti Uralu se považuje Jekatěrinburg, mezi další významná sídla na Urale se řadí také Magnitogorsk, Miass, Serov, Zlatoust, Nižnij Tagil, Kaměnsk-Ural'skij. V podhůří se nachází další významná průmyslová centra např. Perm nebo Čeljabinsk.
|
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |