Underground
Z Multimediaexpo.cz
Underground je anglické slovo znamenající podzemí. V jiných jazycích se používá v přeneseném smyslu pro označení jevů, které se nacházejí mimo všeobecně přijímané zvyklosti. Mohou sem patřit jak zcela kriminální jevy, tak i různé subkultury vymaňující se z hlavního proudu. Významný český teoretik umění Ivan Martin Jirous, někdy nazývaný "undergroundový guru", charakterizuje underground takto:
„ | Underground není vázán na určitý umělecký směr nebo styl, přestože například v hudbě se projevuje převážně rockovou formou. Underground je duchovní pozice intelektuálů a umělců, kteří se vědomě kriticky vymezují vůči světu, ve kterém žijí. Je to hnutí, které pracuje převážně s uměleckými prostředky, ale jehož představitelé si uvědomují, že umění není a nemá být konečným cílem snažení umělců. [...] Stručně řečeno, underground je aktivita umělců a intelektuálů, jejichž dílo je nepřijatelné pro establishment, a kteří v této nepřijatelnosti nejsou trpní a pasivní, ale snaží se svým dílem a svým postojem o destrukci establishmentu.[1] | “ |
Obsah |
Hudební underground
V hudbě se jako Underground označuje směr, jenž vznikl v šedesátých letech 20. století v oblasti západního pobřeží USA a vzápětí se rozšířil do Evropy – Velké Británie, Německa i do tehdejší ČSSR. Undergroundová hudba vychází z psychedelické hudby a avantgardní vážné hudby. Undergroundoví hudebníci patřili často ke „kulturním outsiderům“ a většinou působili v symbióze s dalšími uměleckými kategoriemi – literaturou a dramatem či výtvarným uměním.
Undergroundoví interpreti
čeští:
- Aktual[2]
- BBP
- Bílé světlo
- Idiot Crusoe
- Jim Čert
- DG 307
- Dom
- Duševní hrob
- E
- Hever and Vazelína Band
- Milan Hlavsa
- The Plastic People Of The Universe
- Půlnoc
- Charlie Soukup
- Nedělní lidé
- New Kids Underground
- Sandherin
- Skrytý půvab byrokracie
- Sen noci svatojánské band
- Špinavý nádobí
- Stará Dobrá Ruční Práce
- Umělá hmota
- Posádková hudba Marného Slávy
- Orchestr Bissext
- Křečový žíly
- Gumovej knedlík
- Národní třída
- Brix Bar Band
- Slepé střevo
- Hally Belly
- Záře
- Oscar Band
zahraniční:
- John Cale
- The Electric Prunes
- The Fugs
- Nico
- Lou Reed
- The Residents
- Tangerine Dream
- The Velvet Underground
- Frank Zappa and The Mothers Of Invention
- Živé kvety
Jiná použití
Underground je také název filmu režiséra Emira Kusturicy.
Zdroje
Související články
Reference
- ↑ JIROUS, Ivan Martin. Zpráva o třetím českém hudebním obrození. In ŠULC, Jan. Pravdivý příběh Plastic People. Praha : Torst, 2008. ISBN 978-80-7215-355-8.
- ↑ RIEDEL, Jaroslav. Aktual, který inspiroval underground, se vrátil. iHned [online]. 3. listopadu 2005 [cit. 2011-03-04]. Dostupné online. ISSN 1213-7693.
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |