Tuleň leopardí

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 16. 10. 2013, 20:43; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Tuleň leopardí (Hydrurga leptonyx) je jednou z největších šelem antarktických moří.

Obsah

Popis

Tuleň leopardí, přezdívaný mořský levhart, stojí spolu s kosatkou dravou na vrcholu potravního řetězce Antarktidy. Je považován za obdobu ledního medvěda. Někdy je také nazýván žralokem Antarktidy.

Stavba těla

Hmotnost: 320 kg (samec), 370 kg (samice) Délka: 2 - 2,5 m (samec), 3 m (samice) Délka života: 20 - 26 let Rychlost: 33 km/h (ve vodě) Někteří jedinci dosahují délky až 4 m, o hmotnosti bezmála 500 kg. Tuleň leopardí je jediný druh z rodu tuleňovitých, kde je samice větší než samec. Pohybuje se velmi rychle a mrštně. Čelisti má velmi pohyblivé, což mu umožňuje je hodně otevřít, uchopit a poté polykat velkou kořist. Plave pomocí předních ploutví, což je u tuleňů neobvyklé.

Rozšíření

Žije na pobřeží Antarktidy, Jižní oceán.

Potrava

Oblíbenou potravou jsou tučňáci, které loví zpravidla při jejich skocích do vody. Zachytí je pomocí tlamy a drží je až do jejich vyčerpání. Tento způsob lovu uplatňuje hlavně v období, kdy se tučňáci stahují na břeh Antarktidy aby vyvedly mláďata (listopadbřezen). Další jejich potravou jsou krunýřovky, ryby, ptáci, mladí tuleni. Je známo několik případů útoků na člověka. V roce 2003 stáhl tuleň leopardí pod vodu britskou bioložku. Po vytažení jejího těla na břeh se už nepodařilo přivést ji zpět k životu. V roce 2006 byl nedaleko vědecké stanice Rothera na konci Petermannova ostrova tuleňem leopardím zabit jeden britský potápěč. Proto je třeba brát tento druh tuleňe jako přirozeného predátora.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Hydrurga leptonyx