Total Commander

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 18. 10. 2013, 12:04; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Total Commander je v současné době nejpopulárnější komerční správce souborů pro operační systém Microsoft Windows, Pocket PC, Windows CE a Smartphone.

Lze ho však „emulovat“ i na Linuxu pomocí Wine.

Obsah

Historie

Program se do verze 5.11 původně jmenoval Windows Commander, ale z důvodu sporu o ochrannou známku „Windows“ musel být přejmenován.

Výčet hlavních vlastností

Koncepce programu Total Commander vychází z původních dosových manažerů jako byl Norton Commander. Hlavní vlastností manažeru jsou dvě okna s výpisem adresářů a souborů vedle sebe. Program je lokalizován do mnoha jazykových mutací. Slouží především pro správu souborů na discích, ale díky integrovanému FTP klientu jej lze použít i pro připojení se na vzdálené disky. Další možností pro rozšíření vlastností programu a tím i jeho využití je propracované API pro psaní vlastních pluginů. Pomocí těchto pluginů lze prohlížet obrázky, přehrávat skladby ve všech používaných formátech (jako jsou MP3, WMV, OGG apod.), editovat registr Windows či programy, které se spouští při spuštění Windows. Možnosti pluginů jsou téměř neomezené.

Další důležitou vlastností programu je práce s archivy, se kterými Total Commander umožňuje pracovat jako s adresáři. Díky vnitřní podpoře formátů ZIP, ARJ, LZH, TAR, GZ, TGZ, RAR, UC2 a ACE je možnost zpracovat většinu archivů. Další podporu pro archivy lze přidat pomocí pluginů.

Vývoj a licence

Vyvíjí jej Christian Ghisler (Švýcarsko) ve vývojovém prostředí Borland Delphi 2 (pro 32-bitovou verzi) a v Borland Delphi 1 (16-bitová verze) a je šířen jako shareware, pro vyzkoušení si jej můžete nainstalovat a po dobu 30 dní bezplatně zkoušet. Po uplynutí této doby v případě, že se Vám program líbí za poplatek zaregistrujete. V opačném případě jste povinni jej odinstalovat.

Aktuální verze programu:  7.5a  (vyšla 9. září 2009).

Obdobné programy

Externí odkazy