The Division Bell

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 10. 6. 2009, 18:40; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

The Division Bell je poslední studiové album legendární britské hudební skupiny Pink Floyd. Bylo vydáno 30. března 1994 ve Velké Británii a 5. května v USA. Nahráváno bylo v různých nahrávacích studiích včetně soukromného studia The Astoria, které je na plovoucí lodi a patří kytaristovi a zpěvákovi Davidu Gilmourovi.

Je to druhá studiovka po odchodu Rogera Waterse z Pink Floyd.

Album se dostalo na první místo žebříčků ve Spojeném království, bylo i na vrcholu žebříčku amerického Billboardu a v dubnu 1994 se tam udrželo čtyři týdny. V porovnaní s předchozím albem A Momentary Lapse of Reason je to úspěch, protože to dosáhlo "jen" třetí pozice.

The Division Bell získalo zlato, platinu a dvojitou platinu v USA už v červnu 1994 a trojitou platinu v lednu 1999. Jméno alba vybral Douglas Adams z textu skladby „High Hopes“.

David Gilmour uvedl, že hudba a text alba jsou v rovnováze. Atmosféra alba je zvukově podobná albům Meddle, nebo Obscured by Clouds s odvážnějšími a tvrdšími tóny alb Animals a The Wall. David Gilmour a Richard Wright se shodují v tom, že podle nich je Division Bell nejlepší od roku 1975, když vydali Wish You Were Here.

Skladba „Marooned“ je zatím jedinou skladbou od Pink Floyd, která získala Grammy. Bylo to v kategorii za nejlepší rockové instrumentální výkony.

Obsah

Téma alba

Naproti tomu, že album nemůžeme nazvat koncepčním existuje mezi jednotlivými skladbami jistá hudební spojitost ve formě a tématu. Album The Division Bell je prezentováno jako protiklad k albumu The Wall, které je o izolaci jednotlivce vůči společnosti, zatímcu album The Division Bell je o udržovaní kontaktu s lidstvem. Na druhé straně se dá připustit, že témata vlastně navazují nebo jsou si vzájemně variabilní.

Skladby jako „What Do You Want from Me“, „A Great Day for Freedom“ a „Take It Back“ jsou především zaměřené na problémy komunikace ve vztazích, kdežto skladba „Keep Talking“ je víc o důležitosti udržování dialogu a nebezpečí z vytváření podmínek pro izolovaní jednotlivce. „Poles Apart“ se jeví jako popis roztříštění rodinných nebo přátelských vztahů.

Autorkou textů většiny skladeb je současná manželka Davida Gilmoura, Polly Samson.

I když by se daly některé skladby interpretovat jako osobní vyjádření k vztahům mezi členy skupiny Pink Floyd, speciálně mezi Rogerem Watersem a Davidem Gilmourem, David Gilmour popírá, že by inspirací byla tato témata.

Obal alba

Obal je dílem dlouhodobého spolupracovníka a autora většiny obalů alb skupiny Storma Thorgersona. Zobrazuje skulptury dvou ocelových hlav, vysokých víc jak tři metry a vážících po 1500 kilogramech. Byly položeny v poli v Cambridgeshire a fotografovány za různého počasí, pod různým osvětlením víc než dva týdny. Někde jsou i vizuální efekty jako osvětlení mezi nimi, v pozadí s katedrálou.Ely nebo světla z automobilů, které svítí mezi ústy skulptur.

Tou dobou kolovaly zvěsti, že skulptury byly vysoké více jak 20 metrů, což je ze zjevných důvodů nesmysl. Tyto skulptury jsou dnes v Rock and Roll Hall of Fame v Clevelandu, ve státě Ohio.

Fotografie na obalech vydávaných alb jsou rozdílné v závislosti od vydavatele hudebního formátu.

Na obale alba je Brailovým písmem napsáno „Pink Floyd“.

Na vydání alba na magnetofonových kazetách a pro ilustraci koncertních brožur byly vytvořeny i další fotografie, tentokrát kamenných skulptur.

Seznam skladeb

Ve všech písních zpívá hlavní vokál David Gilmour pokud není uvedeno jinak.

  1. Cluster One“ (David Gilmour, Richard Wright) – 5:58
    • Instrumentální
  2. What Do You Want from Me?“ (Gilmour, Wright, Polly Samson) – 4:21
  3. Poles Apart“ (Gilmour, Wright, Samson, Nick Laird-Clowes) – 7:04
  4. Marooned“ (Gilmour, Wright) – 5:29
    • Instrumentální
  5. A Great Day for Freedom“ (Gilmour, Samson) – 4:17
  6. Wearing the Inside Out“ (Wright, Anthony Moore) – 6:49
    • Hlavní vokál: Rick Wright
  7. Take It Back“ (Gilmour, Samson, Laird-Clowes, Bob Ezrin) – 6:12
  8. "Coming Back to Life" (Gilmour) – 6:19
  9. Keep Talking“ (Gilmour, Wright, Samson) – 6:11
  10. Lost for Words“ (Gilmour, Samson) – 5:14
  11. High Hopes“ (Gilmour, Samson) – 8:32

Sestava

hosté:

Singly

  • "Take It Back" / "Astronomy Domine (live)" / "Take It Back" (edit) - Columbia 38-77493; vydáno 31. května 1994
  • "High Hopes (radio edit)" / "Keep Talking (radio edit)" / "One of These Days (live)"; vydáno 10. října 1994