Tajná služba

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 26. 10. 2013, 12:46; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Tajná služba je státní organizace, která má za úkol ochraňovat bezpečnost státu a jejíž práce je utajována. Mezi tajné služby bývají řazeny i neuniformované složky policie (útvary boje proti organizovanému zločinu, protiteroristická komanda), hlavně k nim však patří zpravodajské služby, civilní nebo vojenské, zabývající se výzvědnou nebo kontrarozvědnou činností. Kontrola tajných služeb politiky nebo veřejností bývá jen omezená a nepřímá. V demokraciích je kontrola tajných služeb zaručena zpravidla dozorem výborů či komisí, složených z volených zástupců občanů, činných pod slibem mlčenlivosti. Tajnost informací je časově omezena, podle stupně závažnosti. Předpokládá se, že je tak možné posoudit a zaručit zodpovědnost jednotlivců ještě za jejich aktivního života. V diktaturách nebo totalitních zemích vykonávají tajné služby především politickou represi – stávají se tajnou policií.

Zpravodajské služby

Podle oblasti zájmu dělíme zpravodajské služby na:

  • vojenské – vojenská rozvědka a kontrarozvědka zabývající se vojenskými informacemi, obranyschopností a jinými vojenskými aspekty. Vojenské zpravodajské služby jsou nedílnou součástí ozbrojených sil.
  • civilní – věnující pozornost široké politické, bezpečnostní a ekonomické problematice s výjimkou vojenských záležitostí (např. česká BIS, americká CIA)

Podle směru působení rozlišujeme zpravodajské služby:

  • s vnitřní působností, též kontrarozvědky – s polem působnosti uvnitř státu (např. BIS).
  • s vnější působností, též rozvědky, výzvědné služby či špionážní služby – zjišťující úmysly zahraničních zemí případně plnící úkoly v zahraničí (např. český ÚZSI, americká CIA).

Související články

Externí odkazy

odkaz neexistuje!