Stříbro (minerál)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 3. 11. 2013, 22:12; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)


Stříbro, chemický vzorec Ag, je krychlový minerál.

Obsah

Vznik

Krystalizuje z horkých roztoků, hromadí se v oblasti cementačních zón nebo v usazeninách. Tvoří pseudomorfózy po jiných minerálech obsahujících stříbro.

Morfologie

Dokonalé krystaly jsou vzácné, nejčastěji to jsou tvary krychle, dvanáctistěnu a osmistěnu. Krystaly jsou obyčejně jednostranně nebo kostrovitě vyvinuté, takže vznikají tvary o zdánlivě nižší souměrnosti. Vývoj kostrovitý a drátkovitý je podobný jako u mědi. Drátkovité agregáty bývají zkroucené nebo jakoby sestavené z jiných rovnoběžných drátků, jindy tvoří plechy, plíšky, tenké kůry a povlaky, ještě častější jsou kusy zcela nepravidelné.

Vlastnosti

  • Fyzikální vlastnosti: Tvrdost 2,5–3, hustota kolísá podle příměsí od 9,6 do 12 g/cm³. Štěpnost chybí, lom hákovitý. Kujné, tažné, ohebné, dobře vede teplo a elektrický proud.
  • Optické vlastnosti: Barva: stříbrobílá, časem matní a černá. Průhlednost: opaktní. Kovový lesk.
  • Chemické vlastnosti: Složení: Ag téměř 100 %, příměsi Au, Bi, Cu, Sb, Hg, Pt, As. Před dmuchavkou taje. Rozpouští se v HNO3 a HCl, s H2S černá.

Získávání

Stříbro se získává hornickou těžbou nebo rýžováním z naplavenin. Byly nalezeny kompaktní kusy a to i značných rozměrů a hmotnosti i několika set kilogramů.

Využití

Široké uplatnění ve šperkařství, klenotnictví, mincovnictví, elektroprůmyslu, lékařství a při výrobě fotografických materiálů. Používá se také při úpravě pitné vody, výrobu zrcadel či při přípravě speciálních slitin.

Naleziště

Externí odkazy


Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Stříbro (minerál)