Burren

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 23. 2. 2011, 20:44; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Kamenitá krajina Burrenu

Burren (irsky: An Bhoirrean - to znamená „skalnatá země“) je krasová oblast nacházející se na západě Irska v hrabství Clare. Tento na první pohled pustý a nehostinný kraj se vyznačuje rozpraskaným vápencovým povrchem připomínající měsíční krajinu. Rozkládá je na zhruba na 250 km2. Část oblasti o rozloze 15 km2 je irským národním parkem.

Obsah

Geologie

Za svůj vzhled vděčí Burren pohybu ledovců. Poslední zalednění se zde vyskytlo docela nedávno - před 10 až 15 tisíci lety. Když se ledovec pohyboval strhl s sebou většinu zeminy. Obnažený vápenec byl vystaven vnějším vlivům a tak docházelo k erozi a začaly vznikat typické kamenné chodníky v takové podobě, jak je můžeme vidět dnes. Vápenec se však působením počasí mění dál.

Dominanty Burrenu

Burren je plný zbytků a ruin různých kruhových pevností, megalitických hrobů a dolmenů (Poulnabrone), podzemních prostor, mohyl a jiných kamenných seskupení.

Dolmen Poulnabrone

Poulnabrone

Dolmen Polnabrone je náhrobním portál, stojí zhruba v středu oblasti Burrenu. Pochází z doby bronzové, kolem 1700 př. n. l. Někdy je kvůli podobnému postavení kamenů přezdíván Malý Stonehenge. V Burrenu je i mnoho jiných dolmenů, ale většinou se jedná jen o jejich zbytky, Polnabrone je z nich nejzachovalejší a tudíž také nejznámější.

Nejvyšší z Moherských útesů s rozhlednou

Moherské útesy

Moherské útesy (anglicky Cliffs of Moher) jsou jednou z největších turistických atrakcí Irska. Útesy se nacházejí na pobřeží Atlantského oceánu. Turisty láká především jejich velikost, mocnost a sledování vln tříštících se o jejich drsné strmé stěny. Na nejvyšším útesu je postavena O'Brianova věž sloužící jako rozhledna.

Aillwee Cave

Jeskyně Aillwee Cave se nachází na severu oblasti. Byly zde nalezeny kosti vyhynulého druhu medvěda. Zajímavostí této jeskyně je také podzemní vodopád.

Rostlinstvo

V Burrenu roste celá řada rozmanitých druhů rostlin. Často se zde vyskytují například devaterník šedý, hořec jarní nebo mochna křovitá. Všechno jsou to rostliny se zvláštními požadavky. Je tak trochu paradox, že se těmto náročným rostlinám daří žít v tamějších drsných podmínkách, ale možná, že příčinou je kombinace různých klimatických podmínek v tomto vápencovém kraji.

Podnebí

V oblasti panuje extrémní oceánské klima. Teplotní rozdíly jsou zde velmi malé, průměrná lednová teplota se pohybuje kolem asi 7°C a červnová kolem 15°C. Led a sníh se vyskytují jen vzácně, v průměru méně než 20 dní za rok. Roční úhrn srážek dosahuje hodnoty 1250 mm. Také vítr je důležitým činitelem podnebí Burrenu, jeho vliv je zřejmý na některých téměř pravoúhle zahnutých křovinách.

Externí odkazy

Commons nabízí fotografie, obrázky a videa k tématu
Burren