Britské korunní závislé území

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 14. 4. 2011, 21:45; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Korunní závislé území je území ve vlastnictví Britské koruny, ale není formální součástí Spojeného království. Tento status mají Jersey a Guernsey v Lamanšském průlivu a ostrov Man v Irském moři. Korunní závislá území se společně s Spojeným královstvím nazývají Britské ostrovy. Od Zámořských území Spojeného království se odlišuje tím, že je vlastnictvím Britské koruny.

Obsah

Korunní závislá území Spojeného království

Korunními dependencemi jsou:

Guernsey

Korunní závislé území Guernsey se skládá z ostrovů Guernsey, Sark, Alderney, Herm a dalších.

Jersey

Korunní závislé území Jersey se skládá z ostrova Jersey a dalších neobydlených ostrůvků.

Man

Ostrov Man v Irském moři tvoří vlastní závislé korunní území. Je zde jeden z nejdéle nepřetržitě fungujících parlamentů světa.

Pravomoci korunních závislých území

Korunní závislá území netvoří součást Spojeného království. Mají vlastní soudnictví, zákondárství prostřednictím samostatného zákonodárného sboru i vlastní hospodářskou a měnovou politiku.

Vztahy se Spojeným královstvím

Britská královná je hlavou každého ze závislých území zastupovaná vždy viceguvernérem (Lieutenant Governor). Vzhledem k pravomocem viceguvernéra je tento post pouze reprezentativní. Od roku 2001 zodpovídá za korunní závislá území Úřad Lorda kancléře (Lord Chancellor's Department), od roku 2003 přejmenovaný na Ministerstvo pro ústavní záležitosti (Department of Constitutional Affairs), teď Ministerstvo spravedlnosti (Ministry of Justice). Každý zákon přijatý na závislých územích se musí schválit nejvyšším obhájcem (Queen in Council). V praxi zákony schvaluje Státní rada v Londýně (Privy Council) s ministrem zodpovědný za závislá území (Privy Councillor).

Zahraniční vztahy

Závislá území si určují vlastní imigrační politiku a celní správu. Za zahraniční vztahy a obranu odpovídá Spojené království. V Evropské unii mají status přidruženého člena.