Baptisie jižní
Z Multimediaexpo.cz
Baptisie jižní (Baptista australis) je vytrvalá bylina pocházející z jižních států USA (australis poukazuje v této souvislosti na jih, a nikoli na Austrálii). Dává přednost bohaté půdě udržující vlhkost a stanovišti na slunci nebo v částečném stínu. Za těchto podmínek dorůstá někde do výšky dospělého člověka. Většinou se však růst zastaví na 1 m.
Je to otužilá rostlinka a vydrží v zimě teploty do -18 st.Celsia. Pro snadnější zimování se doporučuje na podzim přikrýt chvojím. Kvete v létě modrými souměrnými květy. Poté vytváří plody. Plodem je modročerný lusk.
V současné době se s ní na zahradách setkáme jako s okrasnou rostlinou. Krom modré barvy květů se v zahraničí šlechtí i barevné kultivary, které kvetou bíle, žlutě a fialově. Hodně nabízený kultivar v zahraničí se zove “Purple Smoke“ a je to hybrid rostlin baptisia alba a baptisia australis. Okrasný je i její list ve tvaru trojlístku.
V minulosti se listy rostliny používaly na barvení látek a vlny namodro. V angličtině se často užívá pod názvem Wild False Indigo, což znamená falešné divoké indigo.
Severoameričtí indiáni používali kořeny druhu baptisia k dezinfikování ran. Pozdější výzkumy ukázaly skutečnost, že kořeny opravdu obsahují látky, které brzdí záněty. Účinné látky z kořenů posilují odolnost proti bakteriálním infekcím, snižují horečku a při vyšším dávkování vyvolávají zvracení.
Lze ji kombinovat s dalšími antibakteriálními prostředky, jako je terčovka nachová, sušený kořen líčidla amerického nebo mateřídouška. Baptisia je též užitečná při vředové bolesti v krku, je to antistreptokokum.
Externí odkazy
Náklady na energie a provoz naší encyklopedie prudce vzrostly. Potřebujeme vaši podporu... Kolik ?? To je na Vás. Náš FIO účet — 2500575897 / 2010 |
---|
Informace o článku.
Článek je převzat z Wikipedie, otevřené encyklopedie, do které přispívají dobrovolníci z celého světa. |