Král Šumavy (film)

Z Multimediaexpo.cz

Verze z 20. 10. 2008, 06:51; Sysop (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Král Šumavy je český film natočený režisérem Karlem Kachyňou, premiéru měl 25. prosince 1959. Scénář napsali František A. Dvořák, Karel Kachyňa a Rudolf Kalčík. Film se odehrává v roce 1948, kdy Šumavu ještě nedělí plot, nazývaný též dráty, ale známý hlavně pod slovním spojením železná opona. Film se natáčel v Kvildě. Ve filmu je tak zachycen stav této osady třináct let po vysídlení Němců z Československa. Ve filmu je zachycen mimo jiné i místní hřbitov a kostel svatého Štěpána.

Obsah

Děj

Hlavním hrdinou příběhu je poručík SNB Václav Kot ztvárněný Radovanem Lukavským a strážmistr Karel Zeman, kterého hraje Jiří Vala. (V některých pramenech se chybně uvádí, že film pojednává o Pohraniční stráži, která ale vznikla později - v roce 1951.) Poručík Kot vede oddíl, který má za úkol zlikvidovat převaděče, kteří pomáhají převádět osoby a pašovat zboží přes hranici do Německa. Převaděčům pomáhá člověk, který se vyzná v místní přírodě. Zná cesty, kterými lze překonat Šumavské slatě a neutonout v nich. Proto se mu říká Král Šumavy. Nakonec se ukáže, že Králem Šumavy je polesný (Miloslav Holub). Jeden ze spolupracovníků převaděčů je místní podivín, vdovec Petr Kala (Jiří Holý), kterého všichni nazývají Galapetr. Chodí s květinami na hrob své ženy Kateřiny Kalové na místní, zpustlý hřbitov. Nakonec se zjistí, že ve skutečnosti měli převaděči na sousedním hrobě mrtvou schránku. Strážmistr Zeman se zamiluje do prodavačky Marie Rysové (Jiřina Švorcová), jejíž manžel Pavel Rys ztvárněný Stanislavem Remundou před dvěma roky smrtelně zranil automobilem chlapce a utekl do Bavorska. Tam se připojuje ke skupině převaděčů. Vrací se do Československa. Zaplete se do přestřelky, při které je zabit pohraničník Cigánek (Rudolf Jelínek). Cigánek je pak pochován na místním hřbitově. Děj vrcholí zatčením Krále Šumavy. Pavel Rys se rozhodne svoji ženu převést do Bavorska. Ani on, ani Král Šumavy netuší, že u slatě již čekají pohraničníci. Ve zmatku Marie Rysová utone, Pavel Rys je zastřelen. Král Šumavy zatčen.

Historické pozadí

Hranice v době po únoru 1948 nebyly ještě neprostupné, neboť plot byl zřízen až v roce 1951. Běženci k přechodu využívali služeb převaděčů - lidí, kteří se vyznali v místním terénu. Převaděči byli jednak lidé z řad odsunutých Němců a jednak lidé z řad místních. Vedle této skupiny, která z přesvědčení nezištně pomáhala běžencům, zde existovala ještě druhá skupina převaděčů. Ta si z převádění udělala živnost a pomáhala pašovat zboží. Běžencům pomáhali za vysoké peněžní částky. Vyskytly se i případy, jako byl jistý Hubert Pilčík ze Sence u Plzně. Ten od běženců vyinkasoval peníze (pětadvacet až třicet tisíc) nebo šperky. Za hranice se však běženci nedostali, protože byli Pilčíkem zavražděni.

Dále hrají

Externí odkazy